RNDr. Alexandr Vondra

  • ODS
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.05.2011 11:46:56

Ron Asmus stál na naší straně

Ron Asmus stál na naší straně

V pátek se v krematoriu na předměstí Bruselu odehrálo poslední rozloučení s Ronaldem Asmusem, americkým diplomatem a stratégem, který měl lví podíl na rozšíření NATO o země střední a východní Evropy.

Zemřel ve věku 53 let, po marném, dva roky trvajícím boji s leukémií. Je příznačné, že zatímco polská, litevská nebo lotyšská média publikují nekrology nešetřící chválou nad činy tohoto zajímavého muže, u nás panuje mlčení, nezájem, ignorance. Američan Ron Asmus měl Evropu v krvi. Narodil se v Milwaukee ve Wisconsinu, v rodině skandinávských a německých imigrantů. Jeho matka pocházela ze slezské vesnice jen pár kilometrů od českých hranic. Není divu, že po studiích na slavné John Hopkins University ve Washingtonu šel v době vrcholící studené války pracovat jako analytik do rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Mnichově. Poznal zde mnoho německých politiků i emigranty z Polska, Československa a dalších zemí východního bloku. Konec studené války ho zastihl v kalifornské Santa Monice, kde pracoval na výzkumných projektech v RAND Corporation, think-tanku, který připravuje analýzy pro americkou vládu. Společně se Stevem Larrabeem a Richardem Kuglerem připravovali studii, která později vyšla v časopise Foreign Affairs a přinášela přesvědčivé argumenty, proč je důležité rozšířit NATO do střední Evropy. Byl to vůbec první vážný hlas, který v USA zazněl na podporu Václava Havla, Lecha Walesy a dalších, kteří požadovali, aby se NATO otevřelo novým členům.

Novinové články však ovlivňují rozhodování politiků jen zřídka. Ještě důležitější byla spolupráce Asmuse s vlivným americkým senátorem Richardem Lugarem. Byl to právě demokrat Asmus, kdo mu připravoval podklady pro dnes legendární projev v Kongresu, ve kterém republikán Lugar prohlašoval, že Aliance má po vítězství ve studené válce jen dvě možnosti – "go out of area or out of business", tedy česky řečeno – buď se rozšířit za své hranice, anebo se rozpustit.

V roce 1997 se stala americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightová a svého přítele Asmuse jmenovala náměstkem pro evropské záležitosti. Věci nabraly rychlý spád. V létě 1997 dostaly na summitu NATO v Madridu pozvánky Česko, Polsko a Maďarsko, v roce 2002 přišly v Praze na řadu tři baltské státy, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko. Své zkušenosti z administrativy shrnul Asmus do knihy, jež je zřejmě nejpodrobnější historií rozšiřování Aliance (Opening NATO's Door, 2002). Je opět příznačné, že je k dispozici v polském, litevském, lotyšském, estonském, slovenském, nikoli však v českém překladu.

Posledních devět let Asmus působil jako ředitel German Marshall Fund, organizace věnující se transatlantickému spojenectví, nejprve ve Washingtonu, pak v Bruselu. V Bushově administrativě jako demokrat pracovat nechtěl, pro Obamovu administrativu byl příliš velkým jestřábem.

Ve svém zájmu o východní politiku však nikdy nepolevil. Pomáhal vůdcům Oranžové revoluce na Ukrajině, a když vypukla válka v Gruzii v srpnu 2008, neváhal kritizovat EU i NATO za neschopnost postavit se ruské agresi. Ron Asmus znal střední a východní Evropu jako málokterý Američan. Měl rád dobré pivo a při večeři v pražské hospodě si vždy žádal kachnu s knedlíkem a se zelím. Jeho srdce bilo za Evropu a za pevnou transatlantickou vazbu. Rozuměl, proč Poláci, Češi a další potřebují bezpečnostní záruky, a po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu pomáhal koncipovat otevřený dopis americkému prezidentovi s žádostí, aby po zrušení původního konceptu protiraketového štítu nebyly zájmy středoevropských zemí ignorovány. Přestože již zápasil se zákeřnou nemocí, podílel se na nové strategické koncepci NATO a je také jeho zásluhou, že kolektivní obrana a s ní spojené bezpečnostní záruky zůstaly na prvním místě úkolů Aliance. Čest jeho památce.
RNDr. Alexandr Vondra, ministr obrany, místopředseda strany a senátor PČR
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama