„Dnes už asi nikdo nepochybuje o tom, že změna klimatu nastává. Praha se na ni musí co nejrychleji adaptovat. Čím dřív začneme, tím líp!“ řekla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.
Specifickými cíli adaptace tedy jsou:
- snížení negativního vlivu extrémních teplot a městského tepelného ostrova – opatření, zvyšující podíl přírodě blízkých ploch ve městech, vytváření a udržení systémů ekologické stability. Do této kategorie patří budování zelených střech a zelených fasád, které fungují jako přírodní chlazení budov a zvyšují energetickou efektivnost staveb.
- snížení dopadů přívalových dešťů, povodní a dlouhodobého sucha – opatření vodního hospodářství, zvyšování retenční schopnosti krajiny, obnova původních koryt vodních toků, využívání dešťové a odpadní vody
- snížení energetické náročnosti Prahy a podpora adaptace budov – využití technických prvků, solární a fotovoltaické panely, zateplování budov, technologická opatření větších rozměrů (protipovodňové hráze)
- zlepšení připravenosti Prahy v oblasti mimořádných událostí a krizového řízení
- opatření edukativního rázu
Adaptační strategie hl. m. Prahy není v této souvislosti dokumentem vedoucím pouze k ochraně stávající přírody či ke konzervaci současného stavu. Ale je naopak impulsem k dalšímu vývoji, tak aby zahušťování města v souladu s potřebami jeho vývoje šlo paralelně s podporou rozumně nastavených procesů, vedoucích ke zvýšení kvality životního prostředí obyvatel města.