„Každý občan může zdarma předat nepoužitelná léčiva do kterékoliv lékárny, která je povinna nepoužitelná léčiva převzít,“ připomíná radní hl. m. Prahy Jana Plamínková a doporučuje: „Lidé by si měli pravidelně kontrolovat obsah své "domácí" lékárničky a vyřazovat z ní léčiva, která jsou již nepoužitelná. Léčiva, ale i ostatní nebezpečné odpady mohou dále Pražané zdarma odevzdat na sběrných dvorech, stabilních sběrných místech hl. m. Prahy nebo v rámci mobilního svozu nebezpečného odpadu.“
Nepoužitelná léčiva jsou léčiva:
- nevyhovující jakosti (např. změna jejich vzhledu)
- s prošlou dobou použitelnosti (je vyznačena na jejich obalu)
- uchovávaná za jiných podmínek (např. teplotních a světelných podmínek než je uvedeno v příbalové informaci u léčivého přípravku)
- připravená za jiných než předepsaných podmínek
- zjevně poškozená (např. potrhaný a znečištěný obal léčivého přípravku)
- bez obalu a označení - nelze zjistit, o jaké léčivo se jedná
- neotevřená balení léčiv, u kterých zatím neuplynula doba použitelnosti, nelze je však použít pro léčbu (např. z důvodu vedlejších účinků nebo ukončení léčby)
- nespotřebovaná
Tato léčiva musí být odstraněna včetně obalů tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí a zvířat a ke kontaminaci životního prostředí.
Shromažďování použitých injekčních stříkaček a jehel z domácí péče, jehel z inzulinových per diabetiků apod. není v kompetenci lékáren a tyto nebezpečné odpady je nutné předat zdravotnickému zařízení, v němž byla léčba pacientovi předepsána, případně příslušnému ošetřujícímu lékaři.