"Rozhazování peněz, které nemáte" – tím by se dalo charakterizovat vládnutí, které (bohužel nejen) u nás donedávna převládalo, a jehož účty začínáme platit.
Dnešní data jasně dokazují, jak je snadné ve velmi krátkém čase udělat populismem velkou díru do veřejných financí, v oblasti důchodů, a jak složité bude je lepit. Deficit mnoha desítek miliard, který vznikl populistickými valorizacemi nad rozsah, který určovala existující pravidla, vznikl i v době vysoké zaměstnanosti. Je to jasná ilustrace toho, jak neudržitelné tyto zásahy byly.
Samozřejmě, že dobrá životní úroveň penzistů je součástí úkolů státu. Systém má platit co nejvyšší penze, které ale zároveň nevyloučí, aby podobná životní úroveň byla zajištěna i pro penzisty budoucí, kteří svými odvody fakticky dnešní penze platí (neb máme systém “pay-as-you-go”, nikoliv kapitálový). Toto pravidlo bylo porušeno ve velkém rozsahu a znovu to potvrdilo, jak je potřeba, aby politici representující občany byli vybaveni aspoň nějakou mírou odpovědnosti. A to nejen s ohledem na stabilitu “pays-as-you-go” systému.
Pan AB uvažoval jako trhovec na tržišti. A svou volbou pro vyšší než paramantry určené penze (zřejmě v souladu s výzkumy pro svoji voličskou základnu) způsobil obrovský problém pro všechny ostatní. Tyto dluhy ale nepůjdou za panem AB, ale jeho „nákup“ voličských hlasů budeme splácet my všichni.
Zajímalo by mě, jestli to panu AB v Průhonicích (a jeho voličům) dochází.