Během mého telefonického rozhovoru z Bruselu pro ČRo Plus o státním rozpočtu minulý týden přišla řeč i na „tiché víno“. Rozhodně se nejedná o gró našich problémů a je spíše symbolickou položkou. Ale z hlediska podpory veřejnosti pro nutné kroky ke snížení růstu dluhu velmi důležitou. Dát vinařům daňovou výjimku v situaci, kdy šetříme na vědě, výzkumu a školství nebo rušíme daňový kredit na péči o malé děti, je prostě společensky nepřijatelné.
Tato položka proto musí zmizet. Je ale jasné, že náš celkový problém tyto jednotky miliard nijak neřeší. Mimo navýšení příjmů je nutné snížit třeba provozní výdaje státu. Každá instituce opravdu ušetřit dokáže. Tím nemyslím snížit mzdy zaměstnancům, ale ušetřit například za nákup nových aut, cestovné apod. Například na nákup a provoz policejních BMW náš stát jednoduše nemá. (A to nemluvím o provozu zabaveného Ferrari)
Náš strukturální deficit se pohybuje nad dvěma sty miliard. To je něco, co jsme zatím nezažili. a bohužel, sám nezmizí. Dostali jsme se tam neodpovědným zvyšováním výdajů států bez toho, aniž bychom měli pokryté příjmy či snižováním příjmů bez protipoložek ve výdajích. Tedy nekompetencí a populismem - zvažte sami, co je horší. Náprava nás bude bolet všechny, ale je to opravdu potřeba.