Nyní se zvířata mohou přepravovat po neomezenou dobu a bohužel nejsou výjimkou několikadenní cesty živých krav, prasat či koní například do zemí Střední Asie nebo Severní Afriky. Sami farmáři nevědí, kde končí zvířata z jejich farem a kontrolní mechanismus v přepravě mimo území EU neexistuje.
Podle pravidel, které nelegislativní zpráva doporučuje, by například mláďata závislá na mateřském mléce neměla být přepravována do věku 5 týdnů, neboť do té doby nemají vyvinutou aktivní imunitu nebo schopnost termoregulace. Přeprava živých zvířat by měla trvat nejvíce 8 hodin (s přihlédnutím k regionálním specifikům např. v odlehlých ostrovních oblastech).
Jsem rád, že EU je jedním z dlouhodobých pionýrů „animal welfare“, tedy zajištění dobrých životních podmínek pro zvířata, jejichž produkty využíváme. Věřím, že vyspělost společnosti se pozná právě na tom, jak se staví ke slabým a bezbranným jedincům. Zvířata za sebe nemohou nijak lobbovat, ale mělo by být samozřejmostí vyspělé společnosti, že jim to, co se děje se zvířaty než se dostanou na náš stůl, není lhostejné. Pevně doufám, že Zpráva přispěje ke změně, zdá se, že je opravdu co zlepšovat.