Vyjednavači Evropského parlamentu a členských států se tento týden dohodli na pravidlech, podle nichž budou výrobci elektroniky muset přizpůsobit své produkty standardu nabíjecích konektorů USB-C. Krom úspory peněz a usnadnění používání zařízení to omezí množství elektronického odpadu. Podle odhadů totiž elektronický odpad z nabíječek tvoří v Evropské unii ročně až 11 tisíc tun.
Tento odpad pak ničí životní prostředí a plýtvá vzácnými surovinami.
Desetiletí snahy o právě tento výsledek přineslo sbližování standardů nabíječek, kdy se jednáními s výrobci podařilo snížit počet používaných koncovek z dřívějších desítek na tři. Standard USB-C, který umožňuje jak nabíjení dostatečně vysokým proudem, tak velmi rychlý přenos dat, pak umožnil zásadní kvalitativní posun.
V praxi směrnice znamená, že evropský trh bude vyžadovat od chytrých telefonů a další menší elektroniky, jako například fotoaparátů nebo tabletů, jednotný konektor USB-C, který je schopný zajistit velmi rychlé nabíjení i datový přenos. Toto bude platit nejprve pro malé přístroje (mobilní telefony, tablety, elektronické čtečky, sluchátka, digitální fotoaparáty, sluchátka, kapesní videoherní konzole a přenosné reproduktory), od roku 2028 též pro notebooky. Spotřebitelé budou mít zároveň možnost se rozhodnout, zda si zakoupí nový produkt s nabíječkou nebo bez ní.
Směrnici nyní čeká již jen formální schválení Parlamentem a členskými státy. Platit začne od listopadu 2024. Nová pravidla se nebudou vztahovat na produkty, které byly uvedeny na trh před tímto datem. Jsem moc rád, že se dohodu podařilo vyjednat. Je to jeden z příkladů, kdy můžou mít i relativně malé kroky velký dopad. Zároveň si myslím, že tato legislativa bude mít též globální důsledky, tak jako mnoho jiných iniciativ, které EU přijímá.