Výsledky aukcí na větrnou energii v sousedním Německu (v případě méně efektivních turbín na pevnině) ukazují ceny kolem 60 euro. Z hlediska stability dodávek je obrovské výhoda, že větrné farmy produkují obvykle i tehdy, kdy "soláry spí".
Stejně tak jako snad již každý chápe, že dnešní hrozbu s Ruskem spojené energetické krize, může naše země zvládnout jen prostřednictvím velmi široké spolupráce napříč zeměmi EU. Snad nám časem dojde i to, že cesta k zajištění levných a bezpečných dodávek elektřiny vede přesně stejným směrem.
Jsem přesvědčen, že vývoj ceny energie se bude stále více působením tržní konkurence posouvat od "marginálních cen" k cenám průměrným. V tomto systému, co nejvíce, byť ne zcela stabilní, elektřina ze slunce a větru bude rozhodující pro zajištění nízkých účtů za energie.
Proto co nejvyšší podíl "levné" elektřiny za řekněme 60 euro (odpovídá 1,5 Kč za kWh silové elektřiny) spolu s efektivním řízením spotřeby, byť doplněn drahou špičkovou elektřinou, je mnohem lepší a levnější cesta než hypotetický "base load " z nového jaderného bloku za 180 euro - též doplněn drahou špičkovou elektřinou.
Zdroj ZDE.