Samozřejmě, že slyším a vnímám to, že v té či oné věci, v různých místech světa, představitelé různých států EU toho či onoho zahraničního partnera, často i právem, "naštvali". Myslím, že oprávněně jsou na EU kladeny vyšší nároky než na některé ostatní země. Nekonzistentní či na krátkodobých faktorech postavené rozhodování potom není vnímáno dobře. Domnívám se, že kdyby zahraniční politika EU byla silnější, docházelo by k excesům méně často a byli bychom čitelnější partner. Ale to je míle daleko od výroku pana zmocněnce.
Mimochodem, mobilizovat lidi, podnikatele a politiky ve směru posílení naší energetické nezávislosti bylo, je a bude správně. Je škoda, že se panu zmocněnci pro energetickou bezpečnost nepodařilo přispět k prosazení třeba tak rychlého růstu podílu obnovitelných zdrojů (znamenajících posílení nezávislosti), abychom dnes byli aspoň na stejné úrovni jako další země EU. Nebo, aby účinněji volal po úsporách energie, třeba při provozu budov nebo v dopravě. I to závislost snižuje a u nás se toho fakt moc neděje. A je škoda, že se mu nepodařilo přesvědčit naše vlády, aby měly plán B k rádoby levným dodávkám ropy a plynu z Ruska.
Na vše u nás je totiž již dlouho jediná odpověď - stavba jednoho jaderného bloku. Ten ale energetickou bezpečnost neřeší a jeho výstavba je navíc stejně jako před mnoha lety, z dobře pochopitelných důvodů (cena, rizika výstavby), v nedohlednu. Je to odpověď zcela nedostatečná. Což, jak doufám, pan zmocněnec dobře ví…