"Z českého pohledu vítám důraz na zlepšení spolupráce v regionu střední Evropy s cílem urychlit plnou integraci střední Evropy do širšího evropského energetického trhu a tím zlepšit jeho likviditu a odolnost", uvádí k tomu europoslanec L. Niedermayer, který působí ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE).
Vzhledem k vysoké závislosti Evropy na dovozech v oblasti energií je logické uznání důležitosti jaderné energie, která se odráží v závazku Komise pokračovat v podpoře výzkumu a vývoje v oblasti jaderné energetiky.
Z návrhu Komise bohužel není patrné, jaké konkrétní evropské řešení si Komise pro vznik Energetické unie představuje. Bez toho však projekt Energetické unie zůstane na půli cesty a bude postrádat potřebnou efektivitu. Komise do svých plánů na vznik Energetické unie bohužel nezahrnula myšlenku společných nákupů energií a to lze označit za nevyužitou příležitost.
"Diskuse o Energetické unii je na začátku a doufám, že se brzy zhmotní v konkrétní kroky. Oceňuji ale již nyní její komplexnost, tedy hledání souladu mezi bezpečností, efektivitou a odpovědností za využívání zdrojů a ochranu klimatu. Věřím, že i díky bezprecedentnímu rozvoji technologií je nyní snadnější než kdykoliv dříve dosáhnout všech vytyčených cílů", uzavírá europoslanec Niedermayer.
Jeho kolegyně z KDU-ČSL, Michaela Šojdrová, si myslí, že Energetická unie je nezbytností a velkou příležitostí pro zvýšení konkurenceschopnosti Evropy a její nezávislosti na vnějších dodavatelích. „Pokud se projekt bude dařit realizovat, mělo by to mít dopad i pro koncové spotřebitele v podobě snižování cen za energie“, dodává k tomu Šojdrová.