Evropská komise včera zveřejnila návrh reakce EU na riziko ztráty dodávek plynu z Ruska. Stojí na jedné straně na úsporách v každé zemi Unie a na solidárních společných postupech, které sníží dopady zejména na země na ruským plynu nejvíce závislé.
Pevně věřím, že i za pomoci EU2022cz se podaří rychle vyjednat odsouhlasení návrhu.
Zároveň se mi dostala do rukou publikace IMF, která se zabývá ekonomickými dopady možné plynové krize v EU. Stojí za pozornost. Předpovídá, že v případě, kdyby země EU nepostupovaly společně, hrozil by Unii pokles ekonomiky o cca 2,5 %, zatím co při koordinovném přístupu jen třetinový.
Pro naši zemi je rozdíl ještě více markantní. V nekooperativním případě by nás mohl potkat pokles o zhruba 4 %, při unijní spolupráci jen o něco více než 1 %. Při naší úrovni HDP to dělá rozdíl zhruba 180 miliard přidané hodnoty. Důležitější než poněkud abstraktní číslo je ale strádání mnoha lidí a kolapsy mnoha firem.
Možná to někoho překvapí, i když to není vůbec neobvyklé. Společný postup, spolupráce a solidarity mají svou, obvykle i finanční cenu. Pro ty pro které mír, spolupráce a hlas na složitém světovém hřišti, které vše fungující EU s sebou nese, nejsou dost, tak jsou zde i takovéto "cenovky". Dnes, což není úplně obvyklé, si je uvědomuje více našich občanů, včetně politiků, než dříve....