Ve skutečnosti jde o více než “právničinu” (postup dle smlouvy), podle mne jde o to, co Evropská unie a společná Evropa již po desítky let vlastně je. Pohled do její historie i právních dokumentů prozradí, že to není spolek zaměřený na “posílání peněz od bohatých k chudým” nebo nástroj pro zajištení toho, aby nejen naše firmy po celém našem kontinentu, a mnohdy i mimo něj, mohly bez překážek prodávat své zboží.
Je to společenství, které stojí na hodnotách a pravidlech, které jeho členové uplatňuji a které ovlivňují podobu celé společnosti. Jde o hodnoty, jako je fungující právní stát, svobodná media, fungování občanské společnosti a mnoho dalších kamenů, které tvoří mozaiku naší společnosti. Pokud na tento samotný základ společné Evropy začneme zapomínat, a budeme ho nahrazovat “handrkovaním” o peníze či jednotlivá rozhodnutí, bude toto pro budoucnost našeho kontinentu důležité společenství směřovat se svému konci.
Proto považuji postup Parlamentu, který na základě nikoliv "dojmologie", ale konkrétních faktů opírajících se o zprávy institucí, jako je OSN, Rada Evropy nebo výroky soudů, dospěl k názoru, že riziko porušení základních hodnot Unie v Maďarsku existuje, za správný. Vůbec tím Parlament nekritizuje maďarské občany a jejich stát, kritika směřuje na chování vlády. A je věcí Rady (šéfů unijních vlád), zda tento pohled bude sdílet. Pokud touto cestou dojde ke změně chování vlády Viktora Orbána, neb to je cílem této procedury, situaci lidí žijících v této skvělé zemi to pomůže, a myslím, že proto více než 400 poslanců svou ruku na zelené tlačítko položilo.