"Stále v ní chybí potřebné garance," říká Poc, podle kterého bez komplexní dohody cestujícím za dovolenou ven z Evropy hrozí nebezpečí, že budou prohledáváni a soudně stíháni za downloady na jejich hudebních přehrávačích. Stejný názor ostatně vyslovily i téměř tři stovky poslanců Evropského parlamentu.
Podle Poce navíc, pokud jde o záruky pro evropské občany, většina z nich je ve formě ústní deklarace ze strany Komise. "Komise v této souvislosti slíbila kde co. My to ale chceme vidět na papíře," naráží europoslanec například na ničím nepodložené tvrzení Komise, že nebude docházet k odpojování uživatelů od internetu na základě principu "třikrát a dost" "Jenže to je tvrzení. Fakticky to Komise ale neumí garantovat."
Poc, který patří k dlouhodobým kritikům jednání o smlouvě ACTA za zavřenými dveřmi, sice přiznává, že se úroveň transparentnosti jednání zlepšila, nicméně nyní jde o to, vedle boje o zájmy držitelů autorských práv, také vzít v potaz práva občanů EU.
"Musíme respektovat právo lidí na soukromí, ochranu dat, stejně jako právo na svobodný internet a neutralitu. Neméně to platí o právu lidí na přístup k lékům," upozorňuje Poc na další ze závažných aspektů, kterého se dohoda týká. "Ale představa, že někdo kdesi na letišti v zahraničí prohledá, a následně bude trestně stíhat občana EU jen proto, že mu při prohlídce najde v jeho přehrávači nelegálně staženou hudbu, je pro mně nepřijatelná. V dohodě musí být jasně vymezen rámec této dohody, i jasné rozdělení pravomocí v oblasti případného trestního stíhání, vynucování autorských práv nebo exekuce."
Stejně tak je nutné jasně definovat že uzavření takové dohody neovlivní budoucí legislativu v klíčovém sektoru inovací. "Na jedné straně tady chceme řešit trestní postihy za sice nezákonné, leč relativně marginální, porušování autorských práv na internetu, a na druhé straně máme miliardové škody, které evropskému průmyslu působí průmysl některých zemí, které autorská práva nerespektují vůbec," říká Pavel Poc, podle kterého se nesmí dohoda stát brzdou případného rozvoje.