27.04.2011 8:38:54
Činnost vojska může mít na přírodu paradoxně pozitivní vliv
Pavel Poc podpořil vznik CHKO Doupovské hory
"Jde o jedinečnou oblast. Ať už budeme mluvit o jejím georeliéfu, geologii, nebo biotopech," říká Poc. Podle něho je to velkou měrou i díky tomu, že oblast je využívána armádou a veřejnosti z velké části víceméně nepřístupná.
"I když to na první pohled může znít jako paradox, činnost vojska má v mnoha ohledech na zachování zdejší přírodní rozmanitosti řadu pozitivních dopadů. Jedním z nich je například eliminace negativních vlivů na životní prostředí v souvislosti s intenzivní zemědělskou činností, výstavbou velkých infrastrukturních projektů, průmyslem, a dalších problémů související s běžnou lidskou činností které krajinu přetváří do takzvané kulturní podoby. Mnohdy však velmi nekulturně," konstatuje biolog a poslanec Evropského parlamentu Poc.
Mezi další pozitiva pak patří i příležitostné využívání těžké techniky v oblasti. Například externí kaluže na tankových cestách u Turče jsou ideálním prostředím pro výskyt listonoha letního. Prostředí střelnice Mětikalov se pak, díky častým požárům které v oblasti udržují specifický biotop, stalo domovem prosperující populace tetřívka obecného. V běžně osídlené krajině by přitom měl tento pták jen minimální šanci zahnízdit.
Zvažované začlenění území vojenského újezdu mezi chráněné krajinné oblasti by tak mělo, podle europoslance Poce, hned několik pozitivních dopadů. " V první řadě by přineslo více prostředků na péči o krajinu v této unikátní oblasti, a tím i možnosti na její odbornější zajištění, na něž nemá armáda odpovídající prostředky," říká Poc. To by ale nemělo znamenat ukončení činnosti současného vojenského výcvikového prostoru Hradiště.
"Zachování vojenského prostoru je pro případnou budoucí chráněnou oblast žádoucí. Mimo jiné i kvůli udržitelnosti omezeného využití Doupovských hor. Jejich úplné otevření, a s ním spojená infrastrukturní výstavba v případě rozvoje turistického ruchu, by totiž vedla naopak k postupnému zničení těch cenných biotopů, které se díky uzavření oblasti podařilo zachovat," dodává český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.
S návrhem na vznik CHKO Doupovské hory a střední Poohří přišla již před časem Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Oblast by měla disponovat celkovou plochou 598 kilometrů čtverečních, s toho ve vojenském újezdu 332 kilometrů čtverečních. Místní samospráva v oblasti s takovým řešením již v minulosti vyslovila předběžný souhlas. Případný vznik oblasti tak je nyní závislý především na nalezení shodného stanoviska mezi ministerstvy obrany a životního prostředí.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout