21.06.2011 19:03:00
ENVI požaduje zákaz skládkování
Evropa zbytečně plýtvá cennými surovinami. Efektivní nakládání se zdroji může zlepšit také evidence jejich původu.
"Nejde o žádný zelenou šikanu. Je třeba si uvědomit, že je nás stále víc, spotřebováváme stále víc zdrojů. Pokud se Evropa nenaučí recyklovat a stabilizovat využití materiálů, budeme mít v globální konkurenci velké potíže," říká k přijatému usnesení český europoslanec Pavel Poc.
Evropská unie je totiž z velké části závislá na importu surovin. Rostoucí poptávka po nic ze strany rychle se rozvíjejících ekonomik přitom na jedné straně zhoršuje strategický přístup k surovinám pro členské státy EU, a zároveň vede často až k devastaci životního prostředí.
"Evropské hospodářství musí být udržitelné a jednou z podmínek je dostupnost surovin. Čína už dnes omezuje nebo blokuje vývozy některých zdrojů a naopak nakupuje určité druhy odpadů jenom aby do budoucna shromáždila zdroje. Evropa zatím plýtvá a vyhazuje místo aby šetřila a recyklovala," vysvětluje poslanec Evropského parlamentu Poc.
Výbor ENVI proto dnes také vyzval Evropskou komisi, aby vyvinula systém řetězové správy všech surovin a vedla výrobce k tomu, aby zaznamenávali původ všech surovin prostřednictvím transparentního systému na základě stávajících příkladů (FSC a FLEGT pro ilegální suroviny) a umožnila budoucí rozvoj kritérií udržitelnosti pro suroviny.
"Ekonomové jsou hysteričtí z každého škytnutí spekulantských fondů, ale to, že západnímu světu mohou brzy dojít některé suroviny je jim víceméně jedno. V České republice to není jiné, neustále máme plnou pusu šetření financemi místo abychom šetřili energii a suroviny. Víc nás zajímá stolní hra zvaná ekonomika než skutečný život a skutečné problémy," dodává český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.
Výbor ENVI zároveň vyzval Evropskou komisi aby urychleně přišla s konkrétními kroky které zvýší obecné povědomí obyvatel členských států EU o problému s hrozícím nedostatkem surovin. Zároveň přitom ukládáním recyklovatelného materiálu na skládky každoročně Evropa přichází zcela zbytečně o obrovská množství cenných surovin. Například tuna mobilních telefonů obsahuje 200 až 300 gramů zlata. Jeho recyklace je přitom až šedesátkrát výhodnější než těžba stejného množství kovu báňským způsobem.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout