RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,58
muži 66%
ženy 33%
18+ 7%
26+ 14%
38+ 47%
50+ 30%

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.06.2010 8:25:26

Evropský parlament chce lepší nakládání s biologickým odpadem

Evropský parlament chce lepší nakládání s biologickým odpadem

Poslanci Evropského parlamentu podpořili vytvoření nové legislativy, která by sjednotila nakládání s biologickým odpadem v členských státech unie.

Učinili tak i přes nesouhlas Evropské komise podle které podobná směrnice není nutná.

Současná směrnice EU o skládkách odpadů ani rámcová směrnice o odpadech však, podle poslanců, nedokázaly dostat biologický odpad ze skládek ani nepodporují jeho třídění. To v důsledku znamená značné rozdíly mezi jednotlivými státy v podílu vytříděného či jinak zpracovaného bioodpadu a velké rezervy při jeho využití, ať už ke kompostování nebo k získávání energie.

"Například v České republice je implementace platné směrnice v plenkách. S bioodpadem se v ČR příliš intenzivně nepracuje a s biologicky rozložitelným komunálním odpadem už vůbec ne," upozorňuje poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (S&D). "Bohužel se zdá,  že na vině je u nás především pasivita obcí a nechuť samospráv řešit problematický separovaný sběr tohoto odpadu."

Za hranicemi na západ od České republiky je přitom třídění biologického odpadu zcela běžné. Například v bavorském Weidenu, který je oblbeným výletním cílem Čechů, musí obyvatelé vedle bioodpadu, který město dále zpracovává, třídit také sklo, papír, plasty, kovy a textil. Na skládky tak míří doslova minimální objem odpadů, zatímco jeho drtivá většina je dále využita.

Vedle českého europoslance Poce návrh zpravodaje José Manuela Fernandese (EPP) o zelené knize Komise o nakládání s biologickým odpadem v Evropské unii podpořilo celkem 55 členů výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), zatímco proti byli pouzí tři poslanci.

Nová legislativa by tak po úplném schválení parlamentem mohla přinést zjednodušení, jasné právní formulace, a tudíž i garanci dlouhodobé důvěry veřejného i soukromého sektoru pro tuto oblast. Na národní úrovni by byla motivací a jasným návodem pro jednotlivé státy, jak dosáhnout požadovaných cílů především v redukci odpadu, který je deponován na skládky.

Její přijetí v předložené podobě je navíc více než pravděpodobné. Souhlasné stanovisko s návrhem zprávy totiž zaujal i Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI). Zlepšené nakládání s biologickým odpadem v EU je i jednou z priorit španělského předsednictví. Plenární hlasování o nakládání s biologickým odpadem je naplánováno na červenec 2010.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama