Kolik bude v České republice fotovoltaických elektráren? Nikdo neví. Ještě koncem loňského roku mělo, podle údajů České přenosové soustavy (ČEPS) jít během letošního roku o výkon zhruba 250 MW. Počátkem tohoto roku ale Energetický regulační úřad informoval o čísle o řád vyšším. Aby čísel nebylo málo, Energetický ústav Brno v zápětí zveřejnil, že by mělo ve skutečnosti jít až o 3,5 tisíc MW, a následný průzkum ČEPS došel dokonce k číslu 6,5 tisíce megawatt.
Pokud by se ukázalo, že poslední uvedené číslo je skutečné, české energetické firmy by tak v uplynulých měsících vydaly povolení na stavbu solárních elektráren s výkonem až tří Jaderných elektráren Temelín. To by velmi zkomplikovalo nejen snahu státu o omezení podpory alternativních zdrojů energie, ale mohlo také, v případě skutečné realizace tak velkého objemu nových zdrojů,přinést zásadní hrozbu pro celou přenosovou soustavu. Za stávající situace, kdy byl vydán stopstav na vydávání nových povolenek, tak navíc, podle odborníků z oboru, vzniká prostor pro spekulace s již povolenými projekty.
"Potíže s fotovoltaickými zdroji v ČR jsou příkladem neuváženého postupu státní správy "pro dobrou věc". Nesmyslná dotační politika výkupních cen energie vyvolala v tržním prostředí vlnu investorského zájmu, která přavážila možnosti přenosové soustavy. Na vině není jediná instituce, jako třeba ČEPS, nebo Ministerstvo životního prostředí a podobně. Jde o systémovou chybu, opatření, při jehož zavedení nikdo příliš nepřemýšlel. Následky pocítíme všichni v ceně elektřiny, přenosová soustava v přetížení. A budou to následky dlouhodobé."
RNDr. Pavel Poc, poslanec Evropského parlamentu za ČSSD