Přestože Evropská komise doporučila přidat trombin na seznam schválených potravinových aditiv, poslanci Evropského parlamentu návrh vetovali díky aktivitě Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Návrh Komise byl zablokován jen nejtěsnější většinou jediného hlasu - zapotřebí bylo celkem 369 hlasů, pro návrh ENVI nakonec zvedlo ruku 370 poslanců, proti návrhu 262, 32 se zdrželo hlasování.
Proti přijetí návrhu hlasoval také český europoslanec a člen výboru ENVI Pavel Poc. "Podle mého názoru nesmí být spotřebitel uváděn v omyl. Když si lidé kupují maso, musí mít jistotu, že si kupují skutečně hodnotnou a celistvou svalovinu, a ne jen její slepené kousky."
V Evropské unii však mohou být do potravinových výrobků přidávána jen taková aditiva, která nepředstavují žádná zdravotní rizika, jsou pro spotřebitele přínosná a zároveň je neuvádí v omyl. Komise sice navrhovala důsledné značení výrobků, které trombin obsahují, a také zákaz takovýchto výrobků v restauracích a jiných stravovacích zařízeních, poslanci Evropského parlamentu ale nepovažovali tato opatření za dostatečná. Je naopak vysoce pravděpodobné, že by trombinem slepené masné produkty pronikly i do komerční sféry, a to kvůli vyšším cenám, které by mohly být účtovány za kusy masa vydávané za jeden celek.
Podle něho navíc technologie na bázi trombinu zvyšuje riziko bakteriologické nákazy. "Kvůli spojení malých kousků masa v jeden celek se mnohonásobně zvětšuje plocha, jež může být infikována patogenními bakteriemi jako je například salmonela. Bezpečnost finálního produktu proto nemůže být zaručena," říká Poc s tím, že zatím také nebyly prokázány žádné výhody pro spotřebitele, které by používání trombinu odůvodnily.
Jednotlivé členské státy EU se nyní budou moci rozhodnout na národní úrovni, zda použití trombinu v masných výrobcích ve svých zemích povolí. "Osobně věřím, že Česká republika se k zamítavému stanovisku europoslanců připojí."