Některé členské státy ale již nyní využívají "bezpečnostní“ klauzuli pro zákaz GMO. Patří k nim Rakousko, Francie, Řecko, Maďarsko, Německo a Lucembursko.
V České republice je pěstování GMO povoleno, podle údajů Ministerstva životního prostředí se v roce 2010 pěstovaly GM brambory Amflora na 146 hektarech a Bt kukuřice na 4677 hektarech.
Poslanci Evropského parlamentu se shodli, že navržená legislativa vychází vstříc občanům EU. Více než polovina Evropanů je přesvědčena, že pěstování GMO je nebezpečné a škodí životnímu prostředí.
Členské země budou mít nyní možnost omezit nebo zakázat pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO), pokud jsou rizikem pro zemědělství nebo životní prostředí (například odolnost proti pesticidům, invazivnost určitých plodin, a ohrožení biodiversity) nebo z důvodů sociálně-ekonomických.
Europoslanec Pavel Poc, člen Výboru pro životní prostředí a bezpečnost potravin Evropského parlamentu, k tomu dodává: "V některých zemích jsou již dnes problémem tak zvané "superplevele", k jejichž vzniku přispěla právě umělá odolnost proti herbicidům. V případě GMO je třeba velmi důsledně zachovávat princip předběžné opatrnosti."
Nová legislativa nezmění současnou schvalovací proceduru, ta bude stále probíhat na úrovni EU a bude doplňovat rozhodnutí přijatá členskými zeměmi. Členské státy nebudou mít tedy možnost rozhodnutí Evropské komise, vydávané na základě nezávislého zhodnocení rizik Evropským úřadem pro bezpečnost potravin, změkčit, ale pouze zpřísnit.