13.05.2011 18:10:44
Testy jaderných elektráren budou třífázové
Zátěžové testy jaderných elektráren v Evropské unii, které jsou reakcí na nedávné události v japonské Fukušimě, budou třífázové.
"V první fázi prověří zařízení jeho vlastní management podle svých standardů a doporučení Komise. Ve druhé fázi provede kontrolu příslušný regulační úřad členského státu, v případě České republiky Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ve třetí potom nadnárodní agentura, ovšem s povolením národního státu," popisuje záměr český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.
Jak eurokomisař poslancům přislíbil, kritéria pro testování jaderných elektráren by měla být hotová do konce roku. To je ale, podle Poce, zbytečné odsouvání celé věci. "Zdá se mi to poněkud mdlé, když například mezinárodní agentura WENRA sdružující regulační jaderné úřady západoevropských zemí byla schopna s takovým návrhem přijít již nyní."
Poc, stejně jako řada dalších europoslanců navíc upozorňuje, že současná evropská aktivita ve věci bezpečnosti jaderných zařízení probíhá spíše pod vlivem havárie ve Fukušimě, než na základě reálné situace v evropské energetice.
"Obecně v té diskusi je mnoho politické angažovanosti ale málo skutečných znalostí. Evropa by v klidu spala dál, kdyby nebylo katastrofy ve Fukušimě. Komise ale naštěstí nemůže ad hoc dělat nějaké protijaderné revoluce. Musí se řídit platnou legislativou, takže musí respektovat svrchovanost členských států. Podpis pod potvrzením, že zařízení je bezpečné musí patřit, obrazně řečeno, premiérovi členského státu," upozorňuje Poc na možný střet představ Evropské komise a právy členských zemí.
Podle komisaře Oettingera musí plánované testování zahrnovat kromě obvyklých živelných otázek také testy na rizika způsobená lidským faktorem, a to včetně případného teroristického útoku. Někteří europoslanci pak, s ohledem na loňské události v Íránu, požadují také testy odolnosti elektráren a dalších strategických zařízení.
Jak ale český poslanec Evropského parlamentu upozorňuje, Evropská komise rozšíření testů na jiné druhy zařízení odmítá s tím, že dopad jejich havárie by neměl celoevropský, ale jen lokální charakter. "Současný přístup je poněkud jednostranný. Vcelku rád bych například viděl zátěžové testy ropovodů, plynovodů a zejména elektrické přenosové soustavy. Ty jsou také ohroženy stejně jako jaderná zařízení a jejich havárie by měla jednoznačně přesah do dalších zemí. Zejména permanentně přetížená německá elektrická přenosová síť představuje značnou hrozbu pro sousední státy," dodává Poc.
Sociální demokraté v Evropském parlamentu zároveň požadují, aby se stress testy jaderných zařízení vztahovaly také na úložiště radioaktivního vojenského materiálu. Na území EU jde o například o bývalá úložiště americké armády v Belgii, Holandsku, Německu a Itálii.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout