RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.01.2011 11:54:50

Zemědělství se stává strategickým odvětvím. EU na to musí reagovat

Zemědělství se stává strategickým odvětvím. EU na to musí reagovat

Evropský parlament dnes z vlastního podnětu přijal zprávu o uznání zemědělství jako strategického odvětví v souvislosti se zajišťováním potravin. Stejně jako v zemědělském výboru získala zpráva drtivou podporu poslanců i na plenárním zasedání.

Europoslanci ve zprávě zdůrazňují, že zabezpečení dodávek potravin je potřeba vnímat jako jedno ze základních lidských práv. Již dnes totiž žije ve světě více jak 900 milionů lidí, kteří kvůli chudobě trpí neustálým hladem.

Člen Zemědělského výboru, europoslanec Robert Dušek, upozornil na to, že podle dnešních odhadů by měla světová populace do roku 2050 překročit počet 9 miliard lidí. "Světová produkce potravin se tak bude muset zvýšit až o 70 %. Pokud se situace zemědělství jako odvětví nezlepší, pak můžeme počítat s tím, že i v Evropě budou chudí lidé nejen trpět, ale možná i umírat hlady", varoval Dušek.

Podle jeho názoru je proto silná Společná zemědělská politika EU nezbytným předpokladem pro zajištění dodávek základních potravin i v příštích desetiletích. Cestu vidí europoslanec ve zvyšování produktivity a také podpoře ekologicky udržitelné produkce potravin. "Zvýšit podporu je nutné rovněž pro tradiční zemědělství, drobné zemědělce, ekologické farmy i místní a regionální distribuci potravin. Tyto modely zemědělství budou stále více přispívat k zajišťování dodávek potravin, neboť využívají po generace vyzkoušené metody a postupy v jednotlivých oblastech EU", konstatoval Robert Dušek.

Jeho kolega a člen Výboru pro životní prostředí, europoslanec Pavel Poc, je přesvědčen, že evropský i světový trh s potravinami představuje ve své současné podobě neúnosnou zátěž pro životní prostředí:

"Nelze na jedné straně předstírat snahu o zajištění bezpečnosti dodávek potravin a ochranu životního prostředí, a na druhé straně tolerovat závislost na dovozu produktů vypěstovaných na jiném kontinentě a dovážených tisíce kilometrů", konstatoval Poc s tím, že "taková praxe vytváří obrovskou ekologickou stopu a současně nutí rozvojové země dovážet téměř veškeré potřebné potraviny, činí je závislými, ničí jejich hospodářství, zbídačuje jejich obyvatelstvo a ničí jejich životní prostředí."

V této souvislosti proto europoslanec Poc také podporuje navýšení investic do vědy a výzkumu v odvětví zemědělství. "Není tomu tak dávno, kdy na úrovni EU často zaznívaly návrhy na zvyšování investic do vědy a výzkumu právě na úkor dotací do zemědělství. Potravinová bezpečnost nás dnes naopak nutí investice do těchto sektorů propojit a koordinovat", uzavřel Pavel Poc.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama