ochrana hranic EU
EK má prý plán, jak zabezpečit hranice. To mi chcete tvrdit, že dosud EU žádný takový plán neměla? A proč nyní o něm jedná EK a ne EP? Jaký z orgánů má vlastně větší pravomoci? Dosud jsem myslel, že právě vy
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
17.12.2015 11:03:38 - RNDr. Pavel Poc
Zjednodušeně řečeno, a neplatí to jen v případě otázek společné migrační politiky nebo ochrany hranic, tyto politiky jsou zakotveny ve smlouvách, ale Evropská rada, tedy členské státy, zatím nedokázaly nebo nechtěly najít koordinované společné stanovisko a důvěřovat si dostatečně natolik, aby tyto problémy mohla efektivně řešit, přestože je to v jejich kompetenci. Tato liknaovst a neochota se domluvit je ostatně příčinou současné migrační krize, která se velmi rychle stává krizí Společenství.O tom co se bude společně upravovat oproti všeobecnému přesvědčení v ČR totiž nerozhoduje žádné centrum nebo Parlament, ale právě samy členské státy. A co řešit nechtějí, to neřeší. Parlament může vyzývat, upozorňovat, ale když členské státy nechtějí slyšet tak neslyší. Tak to dosud bylo právě s ochranou hranic a migrací.Nyní tedy v důsledku migrační krize Rada, tedy členské státy, daly konečně zelenou Evropské komisi aby vypracovala návrhy, Komise tak učinila a předkládá balík návrhů k ochraně hranic, který obsahuje mimo jiné návrh na zřízení společné evropské pohraniční stráže a další nové prvky. Směrnice o Společné evropské pohraniční a pobřežní stráži je legislativní návrh a bude tedy muset být schválena společně jak Evropským parlamentem tak Evropskou radou.