Prvořadé je v co nejkratší době zajistit bezpečnost místních lidí a ochranu jejich majetku. Proto jsem inicioval navýšení rozpočtu policie o 700 milionů korun a vyslání policejních posil na Šluknovsko. Pro zajištění bezpečnosti nesmí být kladeny žádné personální a finanční limity. Toto řešení musí být trvalé a bude spočívat v posílení policie v problémových oblastech. Pokud byly v dislokaci policejních jednotek v minulosti učiněny chyby, musí být urychleně napraveny. Lidé se musí cítit v ulicích svých měst bezpečně a viníci brutálních útoků musí být tvrdě potrestáni. Stát nebude tolerovat jakékoli projevy násilí, tím méně rasově motivované, ať už z jakékoli strany. Se Svazem měst a obcí jsme se shodli, že daný stav vyžaduje změnu legislativy. Na stole je řada námětů, které směřují k účinnějšímu dodržování pravidel pro všechny. Opakované páchání přestupků musí být posuzováno jako trestný čin s alternativními tresty. K lepšímu přehledu o těchto deliktech povede vytvoření centrálního registru přestupků. Musíme definovat plošné standardy nájemního bydlení, aby se nestávalo, že do ubytoven s příjmem ze sociálních dávek na bydlení je sestěhováno neúměrné množství lidí. Výplata sociálních dávek musí být vázána na řádnou školní docházku. Zároveň bude platit, že kdo žije jen ze sociálních dávek, musí obci odvádět nějakou práci, například v podobě veřejné služby.
Kombinace prevence a nulové tolerance
Na druhé straně i samotná města mají nástroje, jak situaci řešit. Případ Litvínova dokazuje, že změna je možná. Vyžaduje to ale dlouhodobou tvrdou práci a důslednou koordinaci všech aktérů, ať už městské i republikové policie, sociálních odborů, Agentury pro sociální začleňování, majitelů domů a neziskových organizací. Řešením je kombinace nulové tolerance ke všem formám kriminality a preventivních programů. Sem patří podpora vzdělávání dětí z těchto skupin, sociální terénní práce, veřejně prospěšných prací nebo azylového či prostupného bydlení. Nepodporuji pozitivní diskriminaci ani masivní zvyšování sociálních výdajů, jak navrhuje levice. Stát si to nemůže dovolit. Přesto lze využít evropské peníze na sociální projekty a v tom může pomoci Agentura pro sociální začleňování. Projekty, které byly podané v minulém roce, mohou přinést až 250 milionů korun z evropských i národních zdrojů. Svůj díl koncepční a koordinační práce především při hledání dlouhodobějších řešení vykonává i vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Chci zdůraznit, že beru problémy Šluknovska velmi vážně a hodlám se s nimi seznámit i na místě. Je přitom naprosto nepřijatelné, aby situace zneužívaly extremistické skupiny, které nepřinášejí žádná řešení a jen prohlubují atmosféru vzájemné nenávisti. Proto apeluji na všechny slušné občany, přestože rozumím jejich osobní frustraci, aby jejich aktivity zcela ignorovali.
RNDr. Petr Nečas, předseda strany, člen regionální rady, místopředseda oblastního sdružení a předseda vlády, poslanec PČR
Vyšlo v Lidových novinách