ODS před třemi týdny iniciovala koaliční jednání ve formátu K6. Doposud proběhlo třikrát. Do tohoto jednání šli občanští demokraté s jasným cílem: vypracovat takový návrh, který bude odpovídat koaliční smlouvě i různým názorům v koalici. Neexistuje pouze jedna možná varianta změny rozpočtového určení daní.
Předseda občanských demokratů považuje za falešná tvrzení, že údajné průtahy v projednávání změny rozpočtového určení daní má na svědomí ODS nebo předseda vlády. Je totiž skutečností, že ministerstvo financí poslalo vlastní návrh do meziresortního připomínkového řízení 26. července s termínem dodání stanovisek do 23. srpna. O zařazení na jednání vlády požádal ministr financí až 26. října, tedy po dvou měsících.
Taková prodleva by byla podle Nečase pochopitelná, pokud by Ministerstvo financí řešilo stovky připomínek. Ve skutečnosti však ministerstvo reagovalo na 81 připomínek. Z toho 50 připomínek neakceptovalo a rozpor u nich nadále trvá, a to například u připomínek některých resortů, podle nichž není jasné, jaké ministerské dotační tituly se mají zúžit nebo zrušit, aby bylo možné získat zdroje pro navýšení příjmů obcí. Namísto toho navrhuje Ministerstvo financí plošné krácení prostředků kapitol státního rozpočtu.
V této souvislosti Petr Nečas připomněl okolnosti vzniku tzv. J-křivky, která je trnem v oku části starostů i politiků TOP 09. „Tato křivka ale nespadla z nebe. V roce 2008 ji ve vládě prosadil ministr financí Miroslav Kalousek. Před čtyřmi lety si tak vytvořil terč, do kterého se dnes může efektně strefovat," konstatoval Nečas. J-křivka přitom popisuje stav, kdy nejnižší příjmy z rozpočtového určení daní mají obce a města mezi 1000 a 10 tisíci obyvateli.
Nečas dále zdůraznil, že ODS přistupuje k tématice rozpočtového určení daní odpovědně a její postoj je konzistentní. „To však nelze tvrdit o politicích TOP 09 a STAN, kteří před loňskými komunálními volbami tvrdili pravý opak toho, co říkají dnes," konstatoval předseda ODS. Vláda se bude zabývat návrhem rozpočtového určení daní už ve středu. ODS je připravena ke koaliční dohodě.
Předseda poslanců Zbyněk Stanjura představil pět návrhů, se kterými šla ODS do koaličního jednání. Občanští demokraté prosazují zvýšení objemu rozpočtového určení ze současných 116,8 na 130,7 miliard korun. To je o miliardu více, než navrhuje TOP 09 a STAN. Dále chtějí přednostně navýšit příjmy obcí mezi 500 a 20 tisíci obyvateli a příspěvek pro tři velká města - Brno, Ostravu a Plzeň - zmrazit na dnešní úrovni.
Praze navrhují ubrat finanční prostředky jako městu a přidat jako kraji. Sníží se tím poměr mezi jejími příjmy a příjmy nejmenších obcí a také odstraní anomálie, kdy má jako obec nejvyšší příjmy z RUD na jednoho obyvatele, ale jako kraj nejméně. Prosazují také zvýšení motivace obecních a městských zastupitelstev podporovat na území obce podnikání a zaměstnanost. Výsledkem těchto návrhů má být narovnání tzv. J-křivky z roku 2008.