„Narovnání vztahu státu s církvemi považuji za důležitý krok nejen z hlediska napravení historických křivd komunistického režimu, ale i k postupnému odbouraní finanční závislosti církví na státu, což je v Evropě naprostá anomálie, a odblokovaní rozvoje 1200 měst a obcí po dvaceti letech nejistoty,“ reagoval dnes na prezidentův krok premiér Petr Nečas.
Vypořádání s majetkovými křivdami způsobenými za minulého režimu ukončí především ekonomickou závislost církví a náboženských společností na státu, který je dosud financoval ze svého rozpočtu. Zahrnuje navrácení jak nemovitého majetku, tak finanční kompenzace.
Stát vrátí 75 miliard v naturáliích, finanční náhrada činí 59 miliard
Celkový objem naturálních restitucí bude nakonec činit 75 miliard korun, finanční náhrady za nevrácený původní církevní majetek budou vyplaceny v hodnotě 59 miliard korun, a to ve 30 ročních splátkách.
Hlavní část majetku, který bude církvím a náboženským společnostem vrácen, tvoří zejména zemědělské nemovitosti. Jedná se především o pole, lesy, rybníky a související stavby, se kterými církve a náboženské společnosti dříve samy hospodařily.
Hranice února 1948 nebude prolomena
Náprava se vztahuje na majetek zabavený v rozhodném období od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Podle dohody se ale navrácení netýká majetku zabaveného na základě Benešových dekretů. Premiér Petr Nečas v září svým dopisem prezidenta republiky ujistil, že hranice 28. února 1948 nebude prolomena.
Rozhodnutí o vrácení majetku bylo učiněno již na začátku 90. let. V zákoně o půdě z roku 1991 se ale objevil blokační paragraf na církevní majetek s přímým poukazem na přijetí prováděcích zákonů, které však nebyly dodnes přijaty. Neexistence této normy často blokuje možnosti obcí rozvíjet například stavební či komerční aktivity právě kvůli nedokončeným restitucím.