RNDr. Václav Exner, CSc.

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.04.2010 9:34:00

Odstranit chudobu se nedaří

Odstranit chudobu se nedaří

V pátek odpoledne se na pódiu ve spodní části pražského Václavského náměstí skupina mladých lidí z různých částí světa a různé barvy pleti dožadovala zlepšení plnění tzv. rozvojových cílů tisíciletí.

Přečetli k tomu svůj společný manifest. Jsem na jejich straně. Na přelomu tisíciletí to byla velká sláva, když byly cíle přijaty. Ten pravděpodobně hlavní byl snížit absolutní chudobu (život s příjmy pod jeden dolar denně) do roku 2015 na polovinu.

Zpráva OSN z loňského roku k tomu říká, že až do potravinové krize v letech 2007 až 2008 počet lidí postižených absolutní chudobou klesal. Avšak krize rychle zvedla ceny potravin, které se po jejich průměrném mírném poklesu už nevrátily na původní hodnotu v nejpostiženějších zemích subsaharské Afriky a jižní Asie. Problém hladu se prohloubil. Asi deset procent případů podvýživy je způsobeno náhlými mimořádnými situacemi, jako je například zemětřesení na Haiti. Humanitární a částečně i rozvojová pomoc se mají přednostně soustředit právě na tyto případy. Obě však zdaleka nedosahují slibovaných hodnot, v řadě zemí naopak klesají. Také naše země se pohybuje hluboko pod slíbenou úrovní rozvojové spolupráce 0,56 procenta hrubého národního důchodu, která měla být dosažena v letošním roce.

K hladu a podvýživě se v řadě rozvojových zemí přidružuje problém příměstských slumů s jejich bídou, kriminalitou a popíráním lidských práv. Ke zdravotní péči nemá přístup kolem 1300 milionů lidí, pokrok přichází jen v některých zemích, většinou pomalu. Přece jen se daří snížit úmrtnost dětí do pěti let, ale v roce 2007 jich stále zemřelo devět milionů. V rozvojových zemích se nezlepšuje úmrtnost rodiček.

Problematikou se v březnu zabýval i Evropský parlament. Těsnou většinou přijal zprávu vycházející ze skutečnosti, že probíhající finanční a hospodářskou krizí nejvíc trpí právě rozvojové země, ač ji jejich obyvatelé rozhodně nezavinili. Dopady na zaměstnanost, ceny surovin atd., nová omezení v oblasti obchodu a jeho snížení vedou k už, bohužel, naplňovanému odhadu, že do absolutní chudoby se může dostat dalších sto milionů lidí.

Slibované reformy, například vyčlenění dalších prostředků a změna hlasovacích práv v mezinárodních hospodářských institucích ve prospěch rozvojových zemí, se nekonají. A tak je jistě možné podpořit překvapivě levicová doporučení Evropského parlamentu zvýšit rozvojovou pomoc nejen z členských zemí Evropské unie, zdanit finanční transakce pro získání dalších prostředků, nebo oddlužení nejméně rozvinutých zemí a další. Nejde o požadavky nové, málokdo z bohatých však asi na takové doporučení dá.

V září se v New Yorku bude konat konference, která má provést revizi rozvojových cílů tisíciletí. Do roku 2015 už zbývá jen třetina času k jejich dosažení. Poměrná část není naplněna. Jen aby to nedopadlo jako s bohulibým cílem Evropské unie pro desetiletí 2001 až 2010, když chtěla cestou lisabonské strategie dosáhnout plné zaměstnanosti. Cíl zrevidovala už v polovině, v roce 2005 se mělo dosáhnout zvýšení zaměstnanosti prostřednictvím podpory konkurenceschopnosti a rozvoje hospodářství, číselně vyjádřený úkol byl zrušen. Pokud by »revize« v New Yorku ve skutečnosti vedla k opuštění původních cílů, šlo by jen o další důkaz, že za slovy a sliby v globálním kapitalismu činy nenásledují.

Václav EXNER, poslanec a kandidát KSČM pro volby do PS PČR v Praze
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama