Zástupci KSČM nebyli průběžně o stavu přípravy vládního návrhu zákona informováni. Reagovali jsme tak průběžně pouze na různá avíza a konstatovali, že se ústavní soudci touto problematikou zabývali nad rámec svých kompetencí.
Skutečnost, že se návrh řešení dotýká 80 procent nových důchodců, kterým se výpočet oproti dosavadním důchodcům (starodůchodcům) sníží až o 5 procent, je výrazným zásahem do solidarity a přispěje ke snížení kupní síly významného počtu seniorů. A to vše ve prospěch vícepříjmových skupin s příjmem nad 36 tisíc korun. Ani skutečnost, že se toto opatření nedotkne občanů s nejnižšími příjmy, nezakryje fakt, že jde o opatření sociálně necitlivé. Potvrzuje se, že středněpříjmové vrstvy se perspektivně stávají výlučnými přispěvateli do veřejných zdrojů, zabezpečujících poslední výdobytky tzv. sociálního státu.
Tento a další kroky, které vláda chystá, se odrazí nejen ve snížené solidaritě, ale vinou chystaného snížení stropů na odvody, spolu s plánovaným snížením odvodů na důchodové pojištění, se odrazí i v nedostatku financí, které si mají občané doplatit prostřednictvím zvýšení snížené sazby DPH.
Tyto návrhy jsou pro KSČM nepřijatelné! Cestu k vypořádání se s nálezem Ústavního soudu vidíme například v transformaci pojistného systému na systém zabezpečovací. A přístupy k důchodové reformě, které mají vyvést část peněz ze státního pilíře do penzijních společností, pro mladší 40 let dokonce povinně, nemohou získat naši podporu. Jsme pro udržení míry a váhy solidárního státem garantovaného důchodového pilíře, což je zájmem i většiny našich spoluobčanů.
Miroslav Opálka, stínový ministr KSČM pro resort práce a sociálních věcí a poslanec PČR