RSDr. Vlastimil Balín

jednatel politického hnutí OMMO
  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.10.2011 15:48:28

K „mistrovství“ přes tovaryšskou zkušenost …

K „mistrovství“ přes tovaryšskou zkušenost …

...… klientelismus totiž prosákl právě levicové subjekty stejně silně, jen trochu méně viditelněji (zatím) než pravicové politické strany ....

„Program lidi nezajímá, je třeba jim ve zkratce sdělit něco málo z toho, coby kdyby a o to více je nalít populismem, prostě tím, co (jako) chtějí slyšet. Přidat k tomu něco málo „úplatků“ v podobě různých předvolebních tombol, kandidátům slíbit benefity v podobě uvolněných funkcí a různých „papalášských výhod“ a jsme na pozicích….“ Velice stručný nástřel „životní“ filosofie představitelů současných politických stran, a žel i řady nově vzniklých (často právě z podnikatelského nebo družstevního prostředí).

Myslíte si, že zde někdo, tedy já, fantazíruje? Ale kdeže. Poslední dění v Moravskoslezském kraji, ale i to co se děje na Ústecku a pomalu prosakuje a zatím je vehementně ze strany vedení Ústeckého kraje dementováno, tomu nasvědčuje. Strany mají své programy jako „trhací kalendář“, kdy se z nich používá vždy jen aktuální stránka a ty, na které se nevidí, se nerespektují. Jak jinak chápat kroky k pronájmům či dokonce tutlaným snahám zdravotnická zařízení privatizovat? Otázku proč se tak děje právě v regionech, kde je jeho chod řízen tzv. levicovou vládou ČSSD a KSČM, bych jako nepatřičnou a zbytečnou vůbec nepokládal. Žel… Klientelismus totiž prosákl právě levicové subjekty stejně silně, jen trochu méně viditelněji (zatím) než pravicové politické strany. Podnikatelé, kteří se většinově rekrutovali právě z „věrchušky“ nomenklaturních kádrů, velice často napojených na bývalé struktury státní správy, bezpečnosti (doby předlistopadové), zejména té státní, využili výhody svých informačních a finančních pozic. Ruku v ruce s tím si jakoby „geneticky“ v sobě nesou veliký nešvar – „umění pracovat se státními či veřejnými zdroji k obrazu svému“, přesto prý stále ku prospěchu všech.

Že po severní Moravě může být dalším na řadě právě Ústecko, se nabízelo již z informací o jakýchsi výměnných exkurzích „soudruhů“ z krajské samosprávy Ostravska na Ústecku a naopak. Lidový dům zatím takovéto aktivity ze strany funkcionářů krajů ústy B. Sobotky, předsedy ČSSD formálně odsoudil. Jak se takovéto aktivity, jdoucí proti programu údajně již opět „třetí nejsilnější parlamentní strany“ – KSČM, hodnotí ve „štábu revoluce“ v Politických 9 je patrné z následujícího textu, který v různých „místopisných“ obměnách putuje po „soudruzích“ v jednotlivých krajích, a je dokonce součástí různých „obhajovacích dopisů“ samotného předsedy KSČM V. Filipa na adresu těch, co „reptají“ a jimž se chování představitelů KSČM v poslední době příliš nelíbí:

„V případě Nového Jičína se jedná o jediné zařízení v České republice, kdy je toto onkologické centrum tvořeno dvěma subjekty - jedním soukromým poskytovatelem zdravotní péče a druhým, který je součástí veřejného zdravotního systému, prostřednictvím krajské nemocnice v majetku Moravskoslezského kraje.

Tento nešťastný model,  který byl nastavený minulým vedením kraje v čele s hejtmanem Evženem Tošenovským (ODS), přinášel a přináší  nerovnoměrné rozdělení zisků a ztrát mezi oba subjekty. Na jedné straně výkony, které jsou realizovány na straně  a na účet soukromého subjektu (Radioterapie, a.s.),  jsou z hlediska úhradových vyhlášek hrazeny lépe a vytváří zisk, druhý subjekt, který zabezpečuje úkony související s následnou  a jinou péčí o onkologicky léčeného pacienta vytváří neúměrné zatížení pro poskytovatele této zdravotní péče, tedy nemocnice Nový Jičín. Ztráta z této činnosti dosahuje v současné době finanční náklad mezi 250-300 mil. Kč, která znamená pro Moravskoslezský kraj a jeho rozpočet značnou finanční zátěž.

Z hlediska programu KSČM a vzhledem k našim dlouhodobým cílům se zvoleným řešením nelze zcela souhlasit. Je třeba si však uvědomit, že vedení Moravskoslezského kraje, na kterém se podílí i zástupci naší strany, stálo před nelehkým úkolem - zajistit finanční stabilitu nemocnice v péči o onkologicky nemocné pacienty i stabilitu krajského rozpočtu jako celku tak, aby byl zajištěn řádný chod všech organizací a institucí navázaných na rozpočet Moravskoslezského kraje.

V současné politické situaci je možné považovat zvolené řešení za jediné schůdné a přijatelné ze všech „špatných“ řešení“.

Včera Nový Jičín, dnes třeba Nemocnice Most nebo jiný zadlužený odštěpný závod KZ Ústí n.L.. Že zde někdo šíří tzv. poplašnou zprávu? Že bude podáno trestní oznámení na její šiřitele? Tak to bude zajímavé. Občany však bude spíše zajímat, jak kvalitní, dostupná a za kolik bude zdravotní péče. Nebo možná to, zda ti, co poukazují na drahou zdravotní techniku, nechystají sami mnohem větší tunel pro transfer toho lukrativního ze zdravotní péče do pronájmů či přímo privátních rukou svých nebo společností k tomu „v běhu“ vytvářených. Zřejmě i k takovýmto výměnám „tovaryšských zkušeností“ mohlo na výměnných exkurzích „soudruhů“ docházet, a snad proto ten povyk na margo šíření poplašné zprávy. (vb)

<a href="http://www.denik.cz/regiony/ustecko-odmita-ze-chtelo-prodavat-20111006.html">Ústecko odmítá, že chtělo prodávat nemocnice</a>

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama