Naše hnutí SPD sleduje situaci kolem brexitu ve Velké Británii a je nám líto, že britská premiérka Theresa Mayová nesplnila slib, který dala Britům po vyhlášení výsledků o brexitu a nedotáhla ukončení členství Velké Británie v Evropské unii do konce. Pevně ale věříme, že tento proces proběhne a Spojené království opustí Evropskou unii, jelikož s demokratickou vůlí občanů se hazardovat nemá. Budeme prosazovat, aby Česká republika po vystoupení Britů z EU dále aktivně spolupracovala se Spojeným královstvím na základě dvojstranných dohod o volném pohybu osob, zboží a služeb.
Minulý pátek přenášela všechna významná zpravodajská média po celém světě přímý přenos z Velké Británie v souvislosti s projevem britské premiérky Theresy Mayové před svým sídlem v Downing Street 10, kde se slzami v očích učinila prohlášení, že v pátek 7. června 2019 rezignuje na pozici lídra Konzervativní a unionistické strany. V pozici premiérky zůstane do doby, než si Konzervativní strana zvolí někoho nového do svého čela. Tlak na odchod Mayové, kterému čelila již delší dobu, podpořili i někteří její zastánci z vlastních řad a to v souvislosti s tím, že se jí nepodařilo, aby byla schválena dohoda o brexitu, která byla již třikrát zamítnuta.
Mayová si vzala za úkol ukončit členství Británie v Evropské unii tak, jak si to Britové odhlasovali v referendu. To se konalo 23. června 2016 a voliči hlasovali nadpoloviční většinou 51,9 % pro brexit. Odpůrci britského členství v EU tehdy zvítězili ve 308 z 382 volebních obvodů. V reakci na výsledek referenda oznámil dne 24. června 2016 tehdejší britský premiér David Cameron svou rezignaci. Proces směřující k ukončení členství v EU tak dostala za úkol nově zvolená premiérka Theresa Mayová. Tento proces bohužel už do konce nedotáhne, ale musíme zmínit, že se jí to vrcholoví představitelé EU snažili spíše překazit a v poslední fázi předseda Evropské rady Donald Tusk veřejně prezentoval názor, že nové vyjednávání o textu dohody o podmínkách britského vystoupení z EU není možné. Je zcela zřejmé, že je to záměr EU, jak proces odchodu Británie z EU alespoň oddálit a postupně dotlačit Spojené království k vypsání nového referenda o brexitu.
Nakonec to byli kolegové z Konzervativní strany, kteří donutili Theresu Mayovou, aby do 30. června 2019 opustila vedoucí post této strany a celé vlády bez ohledu na to, co se dál bude dít s brexitem. Konzervativci nyní budou vybírat nového lídra, který to ale nebude mít lehké. Bude muset dotáhnout brexit do konce a sjednotit vlastní stranu tak, aby jí Britové zase začali opět respektovat. To, že Konzervativní strana ztrácí důvěru občanů, potvrdily i výsledky voleb do Evropského parlamentu, které nakonec ve Spojeném království proběhly a vládní konzervativci nedosáhli ani na deset procent. Naopak největší úspěch zaznamenala Strana pro brexit Nigela Farage, která obdržela třetinu odevzdaných hlasů. Tato strana si přeje co nejrychlejší odchod z EU, a to i za cenu tvrdého brexitu.
Hnutí SPD si přeje, aby byl celý proces brexitu co nejdříve zdárně ukončen. Britům do budoucna přeje, aby se politická situace v zemi co nejdříve stabilizovala a vláda jim zajistila další ekonomický růst, ze kterého bude profitovat i Česká republika a naši občané. Podpoříme všechny aktivity v navázání spolupráce mezi Českou republikou a Velkou Británii, a to na základě dvoustranných dohod o pohybu osob, zboží, služeb a dalších aktivit a činností, které budou výhodné pro obě země.