Projednávaná novela ústavního zákona ve třetím čtení mění Listinu základních práv a svobod a ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústavu České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů. Novela zřizuje institut tzv. klouzavého mandátu. Poslanec, který nastoupí do ministerského kabinetu, by se svého postu ve Sněmovně mohl podle předlohy vzdát buď oznámením na schůzi dolní komory, nebo doručením notářského zápisu o tomto prohlášení do rukou jejího předsedy. Stejné formy už platí pro vzdání se poslaneckého mandátu.
Dolní komora přijala také související změnu jednacího řádu a volebního zákona, která má stanovit pravidla pro nastupování náhradníků za poslance, kteří by se mandátu vzdali na dobu členství ve vládě. Náhradník za člena vlády (poslance) by se stal zastupujícím poslancem se všemi právy a povinnostmi běžného člena dolní komory. Byl by členem sněmovních výborů a komisí, což člen vlády být jako poslanec nemůže, a měl by mít právo vystupovat a hlasovat. V roli zastupujícího poslance by podle novel neztratil postavení náhradníka pro případ nabytí plnohodnotného mandátu. Náhradník, na kterého sklouzne mandát poslance, bude určen z kandidátů dle určeného pořadí, jenž kandidoval na kandidátní listině téže politické strany nebo politického hnutí ve stejném volebním kraji.
Klouzavý mandát mají zaveden v Belgii, Nizozemsku, Rakousku, Estonsku, Švédsku či na Slovensku. Zavedení tohoto klouzavého mandátu obsahuje novela ústavy, kterou Sněmovna minulý pátek schválila nejmenším potřebným počtem 120 hlasů ze 157 přítomných poslanců, a to za pomoci všech 17 hlasů poslanců za hnutí SPD.
Hnutí SPD bylo spolupředkladatelem této novely ústavního zákona, čímž plní své sliby, které dalo voličům, jelikož jsme proti kumulaci funkcí. Díky této změně budou mít ministři z řad poslanců více času na prioritní řízení svého resortu, což je hlavně v této těžké době, kterou poznamenal dlouhodobý nouzový stav, velmi žádané.