1. Transparency International podala v září Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Tyto informace oživily o víkendu mezinárodní deníky s tím, že premiér Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů, pokud firmy, které převedl do svěřeneckého fondu anebo je vlastní jeho rodinní příslušníci, čerpají evropské dotace. Hnutí SPD v této souvislosti zastává názor, že případný střet zájmů v souvislosti s čerpáním dotací z EU pro firmu Agrofert je zatím pouhá spekulace. Je potřeba vyčkat na oficiální vyjádření Evropské komise k této věci. Evropský dotační systém je naprosto špatným mechanizmem přerozdělování peněz. Hnutí SPD nebude dělat politiku na základě spekulací právníků Evropské komise. Je pro nás zásadní soulad se zákony České republiky. Současný politický tlak a mediální útoky na premiéra Babiše jsou kromě jiného důsledkem jeho politiky sezení na dvou židlích. Vzal do vlády ČSSD, aby nezlobil v Bruselu a Berlíně a zároveň se pokouší dělat vlastní politiku. S ČSSD to nepůjde.
2. Českou republiku čeká na počátku roku 2019 skokový narůst cen energií v průměru o 8 procent a další zvýšení se očekává v druhé polovině roku. Téměř všichni dodavatelé elektřiny a plynu totiž ohlásili zdražení. K tomu se u dodávek elektřiny domácnostem přidá také zvýšení plateb za distribuci, které ohlásil Energetický regulační úřad. Zdražování chystají také teplárny. Celkově se tedy jedná o měsíční zvýšení v řádu stovek korun. Navíc se nárůst cen energií bude nutně promítat také do růstu cen ostatních služeb a zboží. Ke zvyšování cen však dochází z několika důvodů. Je to jednak z důvodu energetické politiky EU, která razí podporu obnovitelných zdrojů a odklonu od jádra, která je navíc prosazována Německem a Francií. Podpora obnovitelných zdrojů tak čerpá obrovské dotace a v podstatě také tímto způsobem zásadně zdeformovala a dále deformuje ceny v energetice napříč státy EU. Každý občan platí v ceně energie měsíčně stovky korun solárním baronům. Hnutí SPD v této souvislosti považuje za zásadní realizovat státní energetickou koncepci, která musí byt založena na základě našich národních potřeb a specifik a která jasně definuje naši potřebu do budoucna a nikoliv potřebu EU. Pokud k současnému zdražení energií připočteme míru reálné inflace, tak nemůžeme mluvit o reálném růstu životní úrovně občanů, včetně důchodců. Hnutí SPD požaduje větší pravomoci pro regulační úřad. Stát musí regulovat nárůst cen energií.
3. Poslanci za SPD připravili v souvislosti s vládním návrhem státního rozpočtu na rok 2019 několik pozměňovacích návrhů, ve kterých navrhují přesuny v jednotlivých kapitolách rozpočtu v řádech miliard korun. Všechny tyto návrhy vycházejí z programu SPD, a to ohledně snížení příspěvků a plateb státu tzv. „politickým neziskovkám", zrušení podpor v rámci pozitivní diskriminace menšin, snížení výdajů za zahraniční operace naší armády a naopak posílení zajištění obrany České republiky anebo zvýšení příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Hnutí SPD tímto způsobem plní slib, který jsme dali našim voličům v rámci prosazování našeho programu.
4. Hnutí SPD vítá rozhodnutí Itálie, kde jejich Poslanecká sněmovna minulý týden schválila zákon o migraci a bezpečnosti, který zpřísňuje pravidla regulující migraci a zvyšuje finanční zdroje policie. Text nahrazuje azyl z humanitárních důvodů jinými druhy povolení k pobytu, například „zvláštní ochranou“ na jeden rok. Zákon už prošel také Senátem a podepsal ho i prezident. Zákon prosadil Matteo Salvini, ministr vnitra a šéf vlastenecké Ligy, se kterou je hnutí SPD ve společné frakci Evropského parlamentu (frakce ENF - Evropa národů a svobody). Norma počítá mimo jiné s povolením k pobytu uděleným na šest měsíců z důvodu „přírodní katastrofy v zemi původu“. V minulých letech dostalo azyl z humanitárních důvodů na dva roky kolem 25 procent běženců, což bylo loni přes 20 tisíc lidí a v předchozích letech desítky tisíc dalších. Ti všichni po vypršení platnosti dokumentů patrně o své právní postavení, tedy právo v zemi legálně pobývat, definitivně přijdou. Přísná imigrační politika Itálie je dnes pro Hnutí SPD příkladem, že změny lze realizovat velmi rychle, a takovou politiku budeme prosazovat v rámci voleb do Evropského parlamentu společně s našimi partnery ve frakci ENF.
5. Situace ve Francii se neustále přiostřuje. Důvodem je neustálé zdražování pohonných hmot a reformy prezidenta Macrona. Už předminulý týden protestovalo na 2000 místech přes 300 000 demonstrantů. Od začátku protestů 17. listopadu 2018 bylo zraněno přes 900 osob a tři lidé zemřeli. Popularita prezidenta Macrona prudce klesá a v současnosti je nejméně populárním prezidentem v novodobé historii Francie, zejména díky pozitivnímu přístupu k migraci. O víkendu vyústily protesty vůči jeho politice v další násilné činy. Iniciátorem je hnutí tzv. „žlutých vest". Pouliční protesty se přenesly i do sousední Belgie, i tam demonstranti převracejí policejní vozy a zapalují státní, ale i soukromý majetek. Policie proti demonstrantům zasahuje vodními děly a donucovacími prostředky. Další desítky osob byly zraněny a vláda se chystá zavést ve Francii výjimečný stav. SPD v této souvislosti považuje situaci ve Francii za velmi vážnou. Tyto nepokoje jsou přímým důsledkem ilegální imigrace a nespokojenosti obyvatel Francie, kteří mají rostoucí obavy o svou bezpečnost a nesouhlasí s neustálým růstem cen a spotřebních daní. Západní státy a EU také používají dvojí právní metr. Události ve Francii ukazují naprostou lživost tvrzení, že EU je zárukou stability Evropy.