Současná právní úprava systému kontrol a to jak pro české, tak také pro evropské peníze je z roku 2011. Je nepřehledná a zbytečně byrokratická. Stále se u nás něco kontroluje, někdy i několikrát nezávisle na sobě, ale nemá to hlavu ani patu. Třeba využívání evropských dotací má možnost kontrolovat až dvanáct různých úřadů a to jak ministerských a krajských odborů, evropských organizací nebo Nejvyšší kontrolní úřad. I přes tolik kontrolních úřadů se využívání peněz neobejde bez chyb a dokonce si nedostatků při kontrole čerpání evropských peněz všimla i česká kontrarozvědka, která to popsala ve své zprávě.
Hlavním problémem tohoto tématu je mimo jiné netransparentní rozhodování a nízká odpovědnost úředníků a politiků. Pokud se rozhoduje o jakýchkoli veřejných finančních prostředcích, je nutné, aby ti kteří rozhodnou a podepíší se pod to, měli za takové rozhodnutí jasnou osobní, hmotnou a trestní odpovědnost. Není možné, aby se do nekonečna ti, kteří rozhodují, schovávali za své řadové úřadníky a vinu svalovali na ně. Tímto alibismem je prošpikovaná celá státní správa a je na čase tento nelichotivý stav co nejrychleji změnit.
28.11.2014 9:35:44
Jsme jedničky – v celé Evropě.
Česká republika se může údajně pochlubit jedním nelichotivým prvenstvím v celé Evropské unii, kterým je nejhorší vnitřní kontrolní systém.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout