Na symbolickou jedenáctku, v jedenáct hodin jedenáctého dne jedenáctého měsíce roku 1918 vstoupilo v platnost příměří podepsané válčícími stranami ve francouzském Compiègne, kterým byly ukončeny boje první světové války. Tradice oslav konce první světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den uctěn v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Tím se zrodila tradice Dne vzpomínek (Remembrance Day), při kterém jsou připomínány válečné oběti. Tehdejší americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů. Tento významný den má v různých zemích svou specifickou podobu, název a tradice. Základní cíl je však podobný, uctění památky všech veteránů a obětí válečných konfliktů, bez ohledu na válčící strany.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Inspirací mu byly květy vlčích máků, ale i dalších květin, které rostly na hrobech pohřebených vojáků. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky první světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.
Mezi veterány řadíme i policisty a další členy ozbrojených či bezpečnostních složek našeho státu. Celá řada policistů i hasičů se účastnila bojů první světové války v zahraničních oddílech legionářů a teprve poté, po návratu do své vlasti, budovali moderní policejní a hasičský sbor. Policisté i hasiči se účastnili i bojů druhé světové války a mnoho jich také padlo, např. při osvobozování Prahy. V moderní historii se i policisté účastní zahraničních spojeneckých misí. Ti všichni byli pravými vlastenci, neboť bojovali v zájmu republiky a mnozí z nich položili v boji za naši svobodu a demokracii svůj život.
Mezinárodní den válečných veteránů je vzpomínkou na ty, kteří nasazovali a stále nasazují životy za uchování míru. Váleční veteráni si proto zasluhují náš respekt a úctu. Připnutím symbolického květu jako krev rudého vlčího máku si lidé po celém světě připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim hold. Hnutí SPD na válečné veterány nikdy nezapomene. Čest jejich památce.