Hnutí SPD tuto aroganci Fialovy asociální vlády odmítá a ve věci navyšování platů politikům podpořilo mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s návrhem zmrazit platy politiků. V rámci projednávání jsme navrhli zmrazení platů politiků až do konce příštího volebního období, tedy do konce roku 2029. Vládní poslanci ale zabránili hlasování o návrzích opozice a schůzi ukončili. Vyřešili tak problém, že jim ve Sněmovně pro hlasování chyběli poslanci.
Současná asociální vláda neřeší požadavky odborů ve věci navýšení platů všem státním zaměstnancům, kdy jejich požadavky stanovené před letními prázdninami nejprve odložila na září. Ministerstvo práce pak navrhlo od září zvýšit platový základ buď o sedm procent, nebo o deset procent všem státním zaměstnancům. Jenom v bezpečnostních sborech, kam spadá policie, hasiči, celníci nebo vězeňská služba, jich je přes 80 tisíc. Nakonec všem vláda po dlouhých urgencích odborových svazů přidá od nového roku pouze minimum.
Tím už ale došla trpělivost příslušníkům Policie České republiky a požadují toto navýšení alespoň na částku 2.200 korun. Vycházejí z toho, že jim ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) slíbil, že jejich platy se navýší od letošního října o 10 procent, k čemuž ale nedošlo. Proto se státní policisté chystají tento týden protestovat, kdy chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků Policie České republiky, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit domluvou. Podle informací webu Novinky.cz se protestu, jehož cílem je upozornit na špatnou personální a finanční situaci u státní policie. Podle organizátora akce Martina Červenky, místopředsedy odborové organizace bezpečnostních sborů a vedoucího obvodního oddělení písecké policie, se mají zapojit příslušníci z ulic i z motorizovaných hlídek.
Hnutí SPD podporuje oprávněné požadavky hasičů, policistů, příslušníků bezpečnostních sborů i jiných státních zaměstnanců na zvýšení platů. Za tři roky vládnutí pětikoalice dosáhla úroveň kumulované inflace výše 33 %, a všem těmto lidem se znehodnotily úspory a dramaticky se snížily jejich reálné příjmy. Důsledkem tohoto stavu jsou odchody policistů do civilu a zhoršení bezpečnostní situace v zemi. Odpovědnost jednoznačně nese ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který nedodržel svůj veřejný slib ohledně zvýšení platů policistů od letošního října o 10 %, a rovněž i premiér Fiala, potažmo celá vládní čtyřkoalice.