Příklad:
8. června 2007 Federální rada předložila parlamentu návrh na zavedení strojově čitelných biometrických pasů. Obě komory návrh schválily a začátkem roku 2008 navrhly a schválily zákon.
Levicové i pravicové skupiny uspořádaly proti tomuto rozhodnutí lidové referendum. Obávaly se, že biometrické pasy budou obsahovat příliš citlivé informace a shromáždily dostatek podpisů k tomu, aby konečné rozhodnutí mohli přijmout občané.
17. května 2009 byl nový zákon velmi těsnou většinou hlasů (50,1%) schválen. Ve 14 kantonech byla většina proti zákonu. Ke schválení federálních zákonů však není vyžadována dvojitá většina jako v případě dodatků k ústavě. Od roku 2010 tak Švýcarsko vydává nové moderní pasy.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj referendum – předání moci lidem: FDFA Presence Switzerland