Minulý čtvrtek v Bruselu schválili europoslanci zastoupení v Evropském parlamentu takzvaný klimatický zákon, který stanovuje závazná pravidla pro dosažení společných emisních cílů Evropské unie. Vrcholní představitelé EU považují tuto normu ekologické strategie celé unie za klíčovou, protože prý určuje postup, pomocí kterého by měla unie v polovině století dosáhnout klimatické neutrality. Tedy neprodukovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou nových stromů. Normu podpořilo 441 poslanců, proti hlasovalo 203 a 51 se hlasování zdrželo. Kromě cíle pro rok 2030 se vyjednavači dohodli i na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Znamená to, že EU chce do poloviny století vypouštět jen takové množství emisí, které je schopná pohltit. I tento cíl se nyní stane zákonem.
Klimatická pravidla obecně definují opatření, která by unie měla přijímat na cestě k nulovým emisím. Rozpracování podrobných návrhů bude v příštích měsících a letech na Evropské komisi. Ta chce už v polovině července představit ambicióznější závazky v podílu obnovitelných zdrojů energie či emisí z automobilové dopravy. V této souvislosti se ale očekává, že nový návrh vyvolá mezi členskými zeměmi i například u automobilové lobby nesouhlasná stanoviska.
Hnutí SPD podporuje aktivity přispívající k čistému životnímu prostředí, na kterém nám záleží, ale zároveň tvrdíme, že všechna opatření se musejí dělat rozumně, aby to nezničilo naši ekonomiku. Proto odmítáme přijetí klimatického zákona EU.