Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.01.2025 9:32:25

Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!

Vláda Petra Fialy nepodporuje dostatečně české firmy a živnostníky!

Současná, dnes již čtyřkoaliční vláda, v čele s premiérem Petrem Fialou dovrší tento rok své vládnutí, kterým zapříčinila propad ekonomiky, čímž výrazně přispěla ke stále se zhoršujícím podmínkám pro občany, živnostníky i podnikatele.

Probruselská vláda Petra Fialy spíše hájí zájmy prospěšné EU a zcela opomenula podporu českých firem a živnostníků, kdy důsledky její nečinnosti jsou více jak alarmující. Za více než tři roky Fialovy vlády zažívají české firmy i živnostníci neustálé zhoršování podmínek pro podnikání. Česká republika se podle Indexu prosperity propadla na 22. místo v EU, což je důsledek nejen rostoucích cen energií, ale také neefektivní vládní politiky. Ceny elektřiny pro české firmy se od roku 2021 téměř zdvojnásobily. Přestože jsme čistým vývozcem elektřiny, naše domácnosti i podniky platí za energie nejvíce v EU, pokud vezmeme v úvahu kupní sílu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy mají české domácnosti nejdražší elektřinu i plyn v EU, což je klíčový důvod mimořádné inflace. Tu naštěstí koruna ještě tlumila, s eurem by byla výraznější.

Českým domácnostem s běžnou úrovní spotřeby elektřina mezi prvním pololetím 2021 a prvním pololetím 2024 zdražila v eurech v paritě kupní síly měny o 85 procent, takže jí teď v paritě kupní síly mají prakticky nejdražší v EU, jak vyplývá z dat Eurostatu. Masivní zdražení energií v České republice citelně převyšující růst cen ve zbytku EU je klíčovým důvodem, proč Česká republika v uplynulých letech čelila jedné z nejvyšších měr inflace v EU. To se ve svém důsledku projevilo v tom, že to vzalo tuzemským firmám a podnikům část konkurenceschopnosti a ekonomice jako celku pak část výkonnosti, a to i kvůli nutně oslabené spotřebě obyvatelstva.

Další problémy nastaly firmám a podnikům s přijetím konsolidačního balíčku, který zvýšil skoro o sto procent daň z nemovitého majetku a daň z příjmů právnických osob z 19 % na 21 %. Tento krok dále zatížil malé a střední podniky, které tvoří páteř české ekonomiky. Proto takovéto navýšení daní hnutí SPD zásadně odmítlo, neboť to poškodilo další růst naší ekonomiky. Za pravdu nám dávají i data z provedených průzkumů k této problematice. Podle průzkumu, který uskutečnila společnost Mastercard ČR a Opero v září minulého roku prostřednictvím platformy Instant Research, téměř 56 procent podnikatelů v uplynulých třech letech zvažovalo ukončení svého podnikání.

Hnutí SPD zastává názor, že pokud chceme skutečně podpořit českou ekonomiku, je nezbytné zajistit levné a dostupné energie, snížit administrativní zátěž a vytvořit podmínky, které umožní českým firmám a živnostníkům nejen přežít, ale i prosperovat. Současná vláda v těchto oblastech selhává, což má vážné dopady na zaměstnanost, konkurenceschopnost, ekonomický rozvoj a životní úroveň občanů České republiky.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama