Hnutí SPD apeluje na vládu, aby problém závadného obilí začala rychle řešit. V rámci úterního jednání Poslanecké sněmovny jsme navrhli zařadit tento bod pod názvem „Potravinová bezpečnost v České republice“ na program schůze, ale poslanci vládní pětikoalice zamítli tento bod projednat. Tím dali jasný signál našim občanům, že ochrana zdraví našich občanů není pro ně tak důležitá, jako zalíbení se Evropské unii.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v tiskové zprávě začátkem tohoto týdne uvedl, že vláda zatím nechystá zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny. Zákazy, které zavedly v posledních dnech Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko, jsou podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). K tomuto závažnému problému jenom sdělil, že téma dovozu obilí z Ukrajiny bude zařazeno na jednání ministrů zemědělství EU dne 25. dubna a podle toho bude česká vláda postupovat.
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v tiskové zprávě toto úterý uvedl: „Zásoby obilí jsou po dovezení ukrajinské pšenice do České republiky příliš vysoké, kvalita je ale nízká. Navíc hrozí, že naše mnohem kvalitnější obilí vypěstované podle standardů platných v Evropské unii nebudeme mít kam uskladnit. Pokud k tomu dojde, může se stát, že si lidé budou kupovat méně kvalitní mouku a pečivo z ukrajinského obilí, zatímco čeští zemědělci budou muset svou úrodu spálit.“
Na dovoz obilí z Ukrajiny si stěžují zemědělci v Polsku, Slovensku, Maďarsku a dalších zemích, a to na základě nerovných podmínek, neboť EU loni v červnu na rok pozastavila dovozní cla na ukrajinské zemědělské a potravinářské produkty. Tím nastala situace, že o obilí z těchto zemí není takový zájem. Vše gradovalo tím, že Polsko, Maďarsko a Slovensko v posledních dnech zakázaly dovoz obilí a dalších komodit z Ukrajiny. Zdůvodňují to nejen potřebou ochrany domácích zemědělců před levným dovozem, ale především ochranou zdraví spotřebitelů. Slovensko minulý týden zakázalo zpracovat naskladněné ukrajinské obilí a mouka vyrobená z něj nesmí na trh. K tomuto kroku přikročila Bratislava poté, co v dovezeném ukrajinském obilí testy potvrdily pesticid, který není povolen v Evropské unii a může mít negativní vliv na lidské zdraví. Kromě obilnin bude na Slovensku dočasně zakázáno dovážet z Ukrajiny také cukr, krmiva, osiva, víno, ovoce, zeleninu, chmel a med. Další zemí, která zavádí dočasný zákaz dovozu obilí z Ukrajiny je Bulharsko a silně o tom uvažuje i Rumunsko.
Hnutí SPD tento postup Slovenska, Polska Maďarska a Bulharska plně podporuje. Zdraví našich občanů a ekonomická prosperita České republiky jsou pro nás, na rozdíl od Fialovy vlády, na prvním místě. Požadujeme demisi současné vlády.