Dohoda reformy Společné zemědělské politiky EU se ve své definitivní
podobě dočkala posvěcení od Rady ministrů zemědělství EU, a to na konci
minulého roku, pár týdnů po jejím schválení Evropským parlamentem.
Samotná dohoda přináší významné změny. Reforma, která vstoupí v platnost
v roce 2015, počítá se zastropováním přímých plateb pro velké podniky,
to však zůstává na dobrovolné bázi členských zemí. Snižování přímých
plateb u velkých příjemců více jak 150 000 Eur bude činit 5 procent z
vyplacené částky, přičemž přímé platby budou určeny jenom pro aktivní
zemědělce.
Kromě toho dojde také k „ozelenění“ přímých plateb, a to až do objemu 30 procent finančních prostředků, které může zemědělec obdržet v rámci přímých plateb. Plocha oblastí ekologického zájmu je stanovena na nejméně 5 procent orné půdy a nevztahuje se na trvalé kultury jako sady a vinice. V prvních dvou letech nebudou uplatňovány sankce za nesplnění ozelenění. Tato reforma vstoupí v platnost v roce 2015.
„Rada ministrů zemědělství EU potvrdila konečnou dohodu reformy společné zemědělské politiky, díky čemuž končí velmi tvrdá vyjednávání trvající téměř dva roky. Myslím si, že čeští zemědělci mohou být s výsledky spokojeni, jelikož se podařilo prosadit řadu priorit,“ říká Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.
Dále upřesnil, že v součinnosti s českým ministerstvem zemědělství se podařilo dohodnout například dobrovolnost zastropování přímých plateb, snížení jejich degresivity ze 40 na 5 procent, a také snížení tzv. franšízy v rámci finanční disciplíny z 5 000 na 2 000 Eur. „Úspěch společné zemědělské politiky bude záviset od stavu finančních prostředků v rozpočtu EU a promítnutí této politiky do členských států EU,“ doplnil.
Každý
rok se na Společnou zemědělskou politiku vynaloží zhruba 55 miliard Eur
a zároveň jde již téměř 40 let o nejdůležitější společnou politiku EU.