ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.06.2013 21:57:51

Robert Dušek: Peníze určené českým zemědělcům můžou skončit jinde

Robert Dušek: Peníze určené českým zemědělcům můžou skončit jinde

Až o 900 milionů méně než vloni dostanou letos čeští zemědělci od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) v národních doplňkových platbách za minulý rok.

 Až o 900 milionů méně než vloni dostanou letos čeští zemědělci od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) v národních doplňkových platbách za minulý rok. SZIF začal nedávno s jejich vyplácením. K zemědělcům letos doputuje zhruba 400 milionů korun ze státního rozpočtu.

Přitom české zemědělství trpí v porovnání s jádrem EU - 15 výrazným podfinancováním, což se odráží v jeho výrazně nižším podílu zemědělství na HDP. Zatímco v ČR tento podíl představuje 0,5%, tak průměr v EU-15 je 1,2%. Za posledních 14 let se český podíl zemědělství na HDP snížil o značných 83%, zatímco v EU-15 jen o 29%. Navíc velké rozdíly mezi ČR a EU- 15 jsou v národních platbách mimo společnou zemědělskou politiku, případně daňových zvýhodněních nebo v sociálním a zdravotním pojištění.

Současná vláda situaci českým zemědělcům neulehčuje, dokonce jim i bere evropské peníze. Česká vláda navíc urychleně schválila novely zákona o zemědělství a o Státním zemědělském intervenčním fondu, které mají přizpůsobit předpisy unijním pravidlům. A to i přesto, že samotná unie pro společnou zemědělskou politiku teprve projednává a ještě je ani neschválila. Čeští úředníci tak museli vycházet pouze z pracovních návrhů EU, aniž by věděli, jaká pravidla nakonec budou platit.

Podle vládního návrhu však náklady na zatím neschválenou reformu společné evropské zemědělské politiky přijdou české daňové poplatníky na 900 milionů korun. Nejvíc peněz spolkne nový informační systém ve Státním zemědělském intervenčním fondu, který bude stát 768 milionů korun.
,,Myslím, že české náklady na reformu společné zemědělské politiky ve výši 900 milionů korun jsou nadsazené. Navíc se tyto náklady neopírají o přesnou kalkulaci, ale o evropský odhad, který říká, kolik by tyto dodatečné náklady mohly stát jednu platební agenturu v EU. Z dotazníkového šetření tato částka vyšla na 32 milionů eur. Obávám se, aby peníze určené pro české zemědělce, kterých je zoufalý nedostatek, neskončily v informačním systému," varuje před nastalou situací Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama