24.04.2012 18:33:00
Zemědělství potřebuje zachovat používání snížených sazeb na energii
Evropský parlament na svém dubnovém zasedání projednal návrh zdanění energetických produktů a elektřiny.
Má dojít také v provázanosti národních sazeb, kdy se členským státům ukládá, aby respektovaly nejen minimální sazby, ale aby rovněž stanovily stejné sazby v přepočtu na gigajoule spáleného tepla pro stejný účel použití. Všechny druhy pohonných hmot by tedy například musely mít stanovenou stejnou národní sazbu daně v přepočtu na gigajoule.
Stanovení jednotné sazby emisní složky daně na úrovni 20 EUR/t CO2 může mít však také jisté negativní důsledky pro nové členské země, pokud nebudou snižovat energetickou spotřebu. V současné době tyto státy mají totiž vyšší energetickou náročnost svých ekonomik s velkým podílem klasických fosilních paliv, jako je například uhlí v porovnání se zbytkem EU.
V návaznosti na skladbu závazků v rámci evropské politiky snižování emisí CO2 do roku 2020 Komise navrhuje přechodné období na uplatnění emisní složky daně u všech použití s výjimkou pohonných hmot, a to pro Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko do 1. ledna 2021.
Původní návrh Evropské komise však narazil na obavy ze strany Evropského parlamentu, že může přivést k dalšímu zvýšení cen motorových paliv. V tomto smyslu byla podána i řada pozměňovacích návrhů, které tento návrh Evropské komise upravují.
„Budoucí směrnice má stanovit pravidla týkající se produktů podléhajících zdanění a povolená osvobození od daně. Pro elektřinu a paliva se zavedou minimální sazby založené na množství spotřebované energie. Přičemž členské státy si mohou nad rámec těchto minimálních sazeb stanovit vlastní vnitrostátní daňové sazby. Je důležité, aby pro odvětví zemědělství bylo nadále zachováno používání snížených sazeb. I zemědělci budou však muset usilovat o další snižování energetické spotřeby. Ovšem to se týká i ostatních odvětví zejména v nových členských zemích jako je i ČR,” řekl europoslanec Robert Dušek (ČSSD), člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout