„Stavební zákon je tak špatný, že oprava není možná, proto jsme se jako senátoři napříč kluby dohodli, že budeme hlasovat pro jeho zamítnutí,“ říká jeden ze zpravodajů, senátor a starosta obce Petrovice na Příbramsku, Petr Štěpánek.
„Když by náhodou byl tento zákon přijat a přehlasován 101 v Poslanecké sněmovně, dojde k absolutní paralýze stavebního řízení v celé České republice,“ dodává senátor Štěpánek.
Nové zabezpečení občanských průkazů a příjmení žen bez přípony -ová?
Senátoři budou na schůzi projednávat i zákon o občanských průkazech a s ním spjatý zákon týkající se oficiálního uvádění ženských příjmení bez přípony -ová. I přesto, že někteří členové Ústavně-právního výboru se změnou zápisu příjmení nesouhlasili, byl podpořen sněmovní návrh. Proti tomuto rozhodnutí se vyjádřil senátor a předseda ústavní komise Zdeněk Hraba. Podporu získal i od svých kolegů z klubu a zároveň členů výboru, Michaela Canova a Pavla Kárníka.
"Nejedná se o soukromou, ale veřejnou záležitost," argumentoval svůj názor. Podle něj by se měl návrh nejdříve řádně projednat a zjistit, zda má vůbec o tuto možnost zájem veřejnost. Jelikož jde o cizorodý prvek, poukázal i na nesouhlas jazykovědců.
Stejné podmínky na možnost pojištění pro děti cizinců!
Děti narozené cizincům s dlouhodobým pobytem v ČR by měly mít stejné nároky na pojištění jako děti narozené cizincům s trvalým pobytem. To by měla řešit novela zákona o pojištění dětí cizinců. Senátoři hodlají většinově hlasovat pro jeho přijetí. Považují za nezodpovědné, že lidem, kteří u nás žijí dlouho a zasluhují se o rozvoj různých odvětví, republika neposkytuje možnost státního pojištění pro jejich potomky.
„Jsem ochoten podpořit PN o zdravotním pojištění děti cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR. Jako nemocniční lékař vím, že mnoho nemocnic je provozně závislých na lékařích i dalším zdravotnickém personálu ze zemí mimo EU. Tento návrh beru jako vstřícný krok pro ně a sjednocení podmínek, jaké mají děti cizinců s trvalým pobytem,“ říká senátor Ivo Trešl.