Otázka přijetí eura je v tomto směru velmi typickým příkladem. Premiér Nečas nemá odvahu vyjádřit jasně a srozumitelně své odmítavé stanovisko k přijetí společné evropské měny (pravděpodobně si není jistý tím, zda je to vůbec správný postoj) a tak předložil euroskeptikům v ODS referendum jako něco, v co mohou alespoň vkládat své naděje na odmítnutí záměru přijmout euro.
ČSSD však nevnímá referendum jako účelový nástroj, kterým by měli být občané vtahováni do politického rozhodování jen tehdy, pokud se to zrovna z nějakého důvodu hodí vládním politickým stranám. Sociální demokracie už od počátku devadesátých let prosazuje celostátní referendum spolu s přímou volbou prezidenta republiky jako formy přímé demokracie, které by vhodně doplnily náš ústavní systém parlamentní republiky a poskytly by občanům možnost se v definovaných oblastech přímo vyjádřit k důležitým otázkám celostátní politiky a směřování země. Navíc to byla ČSSD, která před několika lety prosadila do našeho právního řádu institut krajského referenda.
Navzdory výhradám vlády bude nyní ČSSD nadále usilovat o přijetí příslušného ústavního zákona na půdě Poslanecké sněmovny a Senátu. Pokládá rovněž za důležité připomenout pravicovým stranám, jako jsou VV či TOP 09, že před volbami rovněž hovořily o podpoře referenda a daly v tomto směru velmi jednoznačné sliby svým voličům.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD