Oceňujeme návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Považujeme nicméně za málo ambiciózní ponechat naplnění tohoto závazku až na konec volebního období.
Programové prohlášení vlády obsahuje návrhy a formulace, které vzbuzují obavy z možnosti zavedení plateb ve zdravotnictví a mohou otevřít cestu k privatizaci zdravotnického systému a konkrétních služeb. Vládní prohlášení přichází s možností doplňkového připojištění, aniž by přicházelo s garancemi, že kvalita standardní péče se bude do budoucna zlepšovat. Hrozí tak postupné rozšiřování nadstandardní péče a zužování standardní péče pro občany z veřejného pojištění. Dvourychlostní model by de facto znamenal, že z některých občanů se stanou občané druhé kategorie.
Při zkušenostech s předchozími pravicovými vládami nám chybí závazek jasného NE pro rozšiřování regulačních poplatků, privatizaci některých segmentů péče a rozbití systému fakultních nemocnic tak, jak je známe dnes.
V programovém prohlášení Vlády ČR rovněž chybí detailnější plán rozvoje center specializované a vysoce specializované péče.
Vládní program taktéž opomíjí i důležitost vědecké činnosti v oblasti
medicíny, vývoje nových a moderních léčebných metod a léků a také v
oblasti prevence zdravotních a duševních problémů.
V prohlášení také postrádáme zvýšenou podporu vysokých škol formou
grantů na spolupráci se zahraničními institucemi v oblasti vědy a
výzkumu.
Zcela nám chybí závazky v oblasti podpory regionálního zdravotnictví, podpory menších nemocničních zařízení a budování sítě zdravotnických služeb. V řadě oblastí občané trpí nedostatkem ordinací dětských, praktických a zubních lékařů, což pro ně přináší nepřijatelně dlouhé vzdálenosti k nejbližším zdravotním službám a následně zhoršuje kvalitu péče. Vládní prohlášení na tento problém vůbec nereaguje.
Obdobně v prohlášení chybí rozšíření možnosti přeshraniční zdravotní spolupráce v pohraničních oblastech republiky.
Programové prohlášení zcela ignoruje podporu prestiže zdravotnických profesí, komplexní systém benefitů a kultivaci systému vzdělávání zdravotnických pracovníků. Nevíme tedy, jak chce nová vláda řešit nedostatek zdravotníků na trhu práce.
Sociální demokracie vítá důraz na digitalizaci českého zdravotnictví. Nicméně považuje návrhy obsažené v Programovém prohlášení Vlády ČR za velmi obecné. Mimo jiné neobsahuje konkrétní návrhy na zavedení systému elektronické zdravotní knížky, který bychom přivítali a podpořili. Digitalizací a elektronizací našeho zdravotnictví dojde k výraznému zjednodušení a zrychlení zdravotní administrativy, aby zdravotníci mohli svůj čas věnovat pacientům nikoli formulářům.
Vládní programové prohlášení téměř neřeší aktuální problematiku covid-19. Doufáme, že je to tím, že se vláda bude této problematice věnovat v rámci samostatných materiálů.
ČSSD vítá plán na zřízení odborné instituce, po vzoru německého Kochova institutu, který by nejen pomohl s efektivnější metodikou boje s pandemií, ale také s dlouhodobou odbornou podporou politiky státu v oblasti veřejného zdraví. Je nutné sjednocení všech institucí zabývajících se metodikou boje s pandemií. Cílem musí být mimo jiné zjednodušení výstupů a detailní akční plán a srozumitelný harmonogram.