ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.06.2022 12:28:00

Komfort pro malou skupinu nevyváží riziko znevěrohodnění volebních výsledků

Komfort pro malou skupinu nevyváží riziko znevěrohodnění volebních výsledků

Komentář na facebookovém profilu k petici proti korespondenční volbě

 Petice proti korespondenční volbě (ZDE) se rychle šíří českým internetem. Ne, korespondenční volbě, říká i Libor Vondráček, který tuto petici podporuje.

Více než tisíc podpisů za pár hodin a přes 2500 podpisů od středy. To je výsledek startu petice proti zavedení korespondenčního hlasování v českých parlamentních volbách, do které se v minulých dnech opřeli Svobodní. Podle Svobodných bude velkým tématem nejen nadcházejících senátních voleb snaha o zavedení korespondenční volby. Zákon, který by měl umožnit českým občanům trvale žijícím v zahraniční účastnit se parlamentních voleb korespondenčním způsobem, už leží poslancům na stolech. Zavedení této radikální změny do českého volebního práva však Svobodní trvale odmítají.

„Svobodní totiž vnímají demokratické volby jako prostředek ke zmocnění zástupců lidu, kteří mají v současném systému zejména tendenci nám svobodu okrajovat na úkor zvyšování své moci. Abychom takovéto ne/okrajování svobody mohli tolerovat, je naprosto zásadní, abychom mohli výsledek voleb respektovat jako nezpochybnitelně férový a odpovídající vůli voličů,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, který jako právník zároveň citoval z Ústavy, kde se píše, že volby mají být všeobecné, rovné, přímé a tajné.

To je podle Vondráčka hlavní důvod, proč je jednoznačně proti zavádění korespondenční volby. „Naše organizace voleb byla navíc doposud velice důvěryhodná, lidé výsledky respektovali a pod vlivem zkušeností například z Rakouska či USA jsem přesvědčený, že to jsou nezodpovědné hrátky s ohněm,“ domnívá se předseda Svobodných Libor Vondráček.

„Svobodní korespondenční volbu pro volby v ČR nepodporovali nikdy. Termín voleb je dlouho dopředu známý a kdo se chce zúčastnit, včetně lidí v zahraničí, může. Pro případy zdravotní indispozice v ČR mohou volit lidé i v nemocnici nebo doma, pokud přestaneme blbnout s karanténami v době COVIDu, kdy mnoho lidí nemohlo legálně volit,“ je přesvědčený Libor Vondráček, který je přesvědčený o tom, že vždy je to otázka svobodné volby.

„Kdo je na zahraniční misi, jako např. vojáci nebo velvyslanci, ten má volební urnu blízko. Kdo je dobrovolně dlouhodobě v zahraničí, ten ji může mít daleko,“ říká bez okolků Vondráček.

„Snaha o digitalizaci a usnadnění života občanům je jistě chvályhodný cíl, ale zajištění zachování ústavní zásady tajnosti voleb a důvěryhodnost výsledku voleb obecně je pro nás důležitější. Zefektivňujme se v IT všude jinde. Až to budeme umět, přemýšlejme, jak třeba vymyslet i volby, ale zatím neexistuje žádná technologie ani blockchain, která by zaručila dodržení všech volebních zásad chráněných Ústavou ČR,“ dodal předseda Svobodných Vondráček.

„Absolutně nerozumím, proč to současná vláda tak tlačí, dokud neexistuje technologie, která by respektovala čtyři zmíněné zásady a zachovala důvěru ve férový průběh. Vláda tyto pochybnosti buď nezodpovědně ignoruje, anebo jim jde úmyslně naproti. Obojí je velká chyba,“ je přesvědčený Vondráček, který v této souvislosti také připomněl petici za férové volby bez korespondenčního hlasování.

Její signatáři se obávají, že ti, kteří tlačí na zavedení korespondenční volby, mají jediný záměr – volby zfalšovat. „Zastánci korespondenční volby argumentují tím, že naši občané v zahraničí budou mít účast ve volbách usnadněnou tím, že nebudou muset cestovat za volební urnou na našich zastupitelských úřadech. Komfort pro relativně malou skupinu lidí však rozhodně nevyváží riziko znevěrohodnění volebních výsledků a tedy samotné legitimity parlamentní demokracie,“ píše se v petici, která k dispozici ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama