A co hrozba islámu?
Pokud jde o islám, tak nám tu chybí poctivá analýza co a proč se děje. Kdo a proč vyrobil Al-Kaidu, Talibán, Islámský stát. V tuto chvíli všichni víme, že to byly USA, které podněcovaly války a nenávist v regionu – nejprve podporovaly Saddáma Husajna proti Íránu, aby vzápětí svého spojence sesadily. Vytvořily Talibán pro boj s Rusy a naposledy islamisty v Sýrii jako rebely proti Asadovi. Na Středním východě se v podstatě stále válčí, zabíjí a důvod je jediný – ropa. S nadsázkou řečeno – zrušte ropu a je po nebezpečí. Islamisté přijdou o peníze a USA o důvod v regionu vyvolávat války. Pokud necháme muslimy žít si jejich život po svém, tak věřím, že je větší šance, aby se oni méně zajímali o nás. Samozřejmě tu platí opačná premisa – do Evropy muslimové nepatří. Když přijedou jako turisté a zase odjedou, tak v tom problém nevidím, ale smírné soužití muslimů a křesťanů je nemožné, protože muslimové trpí pocitem nadřazenosti nad nevěřícími, opovrhují námi a mají tendence nutit ostatní, aby přijímali jejich víru. Navíc muslimské zákony a předpisy jsou absolutně v Evropě nepřijatelné, nedemokratické a odporují základním lidským právům. Z tohoto důvodu jsem absolutně proti jakékoli imigraci – pomáhejme lidem v nouzi v jejich zemích, ale netahejme je k nám, zvláště ty, kteří se nechtějí přizpůsobit našim pravidlům a zvyklostem. V důsledku to ublíží všem – nám i jim.
Vydrží Putinův režim, nebo padne pod tíhou sankcí a negativních zpráv v hospodářství?
Netuším, ale pochybuji, že by Putin nedržel zemi pevně v rukou – ekonomická i politická agrese USA a EU proti Rusku Rusy sjednotila. Rusové v dějinách trpěli pod skutečnými diktátory, jako byl Stalin. Nic ovšem jejich pozici neposílilo jako vnější agrese. Tady neplatí standardní model ze Západu, kde v momentě krize občané podkopnou vládě židli. Rusy krize jen sjednotila.
Jaký je podle vás výsledek sankcí vůči Rusku, vedly k něčemu pozitivnímu?
Výsledek vidíme: sankce samotné začaly obchodní válku, přičemž pád rublu, jakkoli je za ním i pád cen ropy, ničí i české a evropské firmy. Za ty české zmiňme například Home Credit. A problémy mají zřejmě všechny evropské banky angažované v Rusku. Představa, že porazíme Rusko a vyděláme na tom, byla naprostá hloupost. A já jsem to s Úsvitem říkal osamoceně již od jara po událostech na Majdanu. Každá válka přináší hlavně škody.
Je dle vás pokles kursu rublu a cen ropy tržní? Jakou roli v tom hraje, že se Putin snaží zásobit zlatem, a jakou roli hraje Saudská Arábie – netlačí ceny ropy a tím i plynu dolů podobně jako za Reagana, aby bylo poškozeno Rusko?
Návodná otázka. Ano, to, že jsou Arabové ochotni oželet zisky a naprosto nelogicky hlasují sami proti sobě, je pozoruhodný jev. Ale třeba jen chtějí, aby byl benzin levnější – jim na pár miliardách dolarů přece nesejde. Je třeba říct, že tu ovšem hraje roli víc faktorů, a to boj s břidlicovým plynem. Nízké ceny ropy ruinují břidlicové těžaře a to se zase Arabům líbí. Takže s vládou USA, které se líbí pád ruské ekonomiky, se sblížil zájem Arabů na likvidaci alternativních energií.
Čeká nás v roce 2015 něco děsivého jako válka na našem území, či poblíž území České republiky, či příliv uprchlíků, zvýšené nebezpečí teroristických útoků a podobně?
Modleme se, aby nic z toho nepřišlo. Válku poblíž ovšem máme – občanskou na Ukrajině. A příliv uprchlíků se nám dokonce snaží vyjednat naše vláda s EU – neoficiálně se mluví o 30 tisících uprchlících, které by Česká republika měla přijmout...
Je podle vás udržitelná eurozóna a EU? Dojde k centralizaci, či naopak postupnému rozpadu EU?
Máme tu dva trendy. O tom, který vyhraje, rozhodnou nespíš peníze – tedy manipulace médií s občany. Přirozený je podle mého názoru návrat k národní hrdosti a vlastenectví a ústup od federalizace a od rozpuštění národních států. Ale věřím, že navzdory masivním kampaním, které nás čekají, k federalizaci a rozpuštění národních států nedojde. A to, že se nerozpustíme v eurostátě, neznamená rozpad EU – jen by měla podle mého názoru fungovat jako spolek rovnocenných národů.
V Evropě přibývají imigranti ve Francii, Španělsku, Řecku či Británii. Je možné, že vyhrají politici, kteří stojí napravo či nalevo od evropského mainstreamu... Máme se toho bát, nebo to je naděje? Jména typu Le Penová, Tsipras, Farage…
Bojím se hlavně mainstreamu – problém s imigranty způsobili přece mainstreamoví politici, nikoli Le Pen a jeho dcera. Nigel Farage nezapaluje v Británii obchody – on jen stejně jako já poukazuje na hrozby a navrhuje řešení.
Co říkáte dohodě TTIP– máme ji přijmout, nebo odmítnout? Čím je dobrá, čím je špatná?
Dobrý je volný obchod, špatný je diktát národním vládám – tedy nadřazenost obchodních smluv nad národní legislativou. Celou smlouvu je potřeba velice důkladně projednat a za sebe říkám, že na prvním místě je pro mne náš národní zájem.
Nemáme místo TTIP směřovat ke spolupráci se zeměmi BRICS?
Otázka nezní zda to, či ono – pojďme spolupracovat s každou zemí, se kterou to má smysl – tedy USA i BRICS, ale jako výsostně rovnocenní partneři. To zatím USA nepřipouští.
Jsou dle vašeho názoru Spojené státy odcházející velmocí, nebo nám ,,ještě ukážou”?
Je to velmoc, která stále nemá konkurenci, a Číně a dalším novým zemím bude ještě dlouho trvat, než se dostanou na jejich úroveň. Ale pokud se nestane zázrak, tak k tomu jednou dojde. Čína jako aspirant na nejbohatší zemi světa ovšem není svou podstatou tak agresivní válečná velmoc a nic nenasvědčuje, že by k tomu Čína směřovala. Je to už dnes ekonomická velmoc, ale nikoli imperiální. Zatímco USA svou politiku zčásti stále po vzoru Římanů, Napoleona a dalších, prosazují zbraněmi, tak Čína dobývá vliv ekonomicky. Je to vidět nejen v Asii, ale hlavně v Africe – tam, kde včera selhaly kalašnikovy, tam dnes fungují čínské peníze.
Občas se hovoří o zániku západní civilizace – ekonomickém, duchovním. Hrozí Smrt Západu?
Čas od času hrozí zánik každé civilizaci a každá civilizace nakonec zanikla – prakticky pokaždé pod údery a tlakem mladších národů či civilizací. Nejstarší známá civilizace sumerská vznikla opanováním původních obyvatel Sumeru a Sumery později zničili amorejští kočovníci. Stejně tak řeckou civilizaci pohltila římská a tu zase zlikvidovali germánsko-slovanští barbaři. K tomu, aby národ, civilizace přežily, musí mít vnitřní sílu – chuť bojovat, vůli svou kulturu rozvíjet a přesvědčení položit za svou zemi život, za svůj národ zemřít. A míříte-li směrem k otázce muslimové versus křesťanský západ, pak ano, bude dobré si v této souvislosti všimnout vůle islamistů za své ideje nejen zabíjet, ale i umírat, a naopak nechuť Evropanů jakkoli své ideje a hodnoty bránit – tedy pokud nejde o obchodní trhy nebo o ropu. A právě v silném národním cítění nebo chcete-li uvědomění, které v sobě mám, v lásce k naší zemi, k její historii, našim zvyklostem, se cítím na české politické i mediální scéně hodně osamocený a ostrakizovaný.
Co podle vás přinese rok 2015 doma a v zahraničí?
K naší společné lítosti nejsem prorok.