Se suchem se má podle jeho návrhu bojovat budováním vodních nádrží nebo zavlažováním suchých míst pomocí zavlažovacích zařízení. Chápu, že budování přehrad je supertéma pro betonářskou lobby, a že zavlažování suché půdy zní opravdu jako ochrana před suchem.
Ovšem - všechno je trochu jinak. Více přehrad neznamená ani na sekundu více vody. Kapacita pramenů se tím nezvýší, ani se nezvýší vlhkost krajiny, ale naopak se zvýší množství odpařené vody a zvýší se tak rizika rychlých klimatických změn včetně přívalových dešťů. V praxi to znamená, že drtivá většina odpařené vody samozřejmě vyprší někde hodně daleko a s větším rizikem větších škod.
Na sucho a klimatické změny je jediný recept - a to zalesňování krajiny. Les drží vodu a přirozenou cestou krajinu v horku ochlazuje a v zimě otepluje - působí tedy naopak preventivně proti náhlým klimatickým změnám. A to jak proti velkým větrům, tak proti povodním, protože je schopen zadržet velké množství dešťové vody.
To další plus je dřevo - nekonečná zásobárna energie a skvělé stavební suroviny.
Připomeňme, že by nebyl žádný problém ze dřeva vyrábět dřevoplyn a tím pohánět standardní automobily namísto benzínu. Opět další bonus k naší energetické soběstačnosti.
Bohužel dobrá řešení mívají v politice netěžší cestu - málokdo o ně stojí, jelikož z nich má prospěch hlavně prostý občan. A kdo ve vládě by stál o řešení, na kterém nezbohatne politik a lobbisté, že?