Věc původně vyšetřovali v belgickém Lutychu. Případ spočívající v korupci, střetu zájmu a maření spravedlnosti ničením důkazů si ale převzal Evropský úřad veřejného žalobce.
K trestnímu oznámení se přidaly vlády Maďarska a Polska, Varšava ale své podání stáhla po nástupu Donalda Tuska.
Doposud nepadlo žádné obvinění, ale vyšetřování se má týkat šéfa společnosti Pfizer Alberta Bourly a předsedkyně von der Leyenové. Trestná činnost se měla páchat v souvislosti s nákupem vakcín.
Na podivné okolnosti jako první upozornily The New York Times, které popsaly esemeskové vyjednávání o podmínkách zakázky přesahující 20 miliard eur. Podle jejich informací po této výměně vzkazů došlo k výraznému navýšení objemu dodávky a také k navýšení ceny za jednu vakcínu o plných 25 procent.
Později se ukázalo, že vakcíny minimálně za čtyři miliardy eur byly k ničemu a musely se zlikvidovat. Smlouva totiž EU nutila vakcíny odebírat ještě v době, kdy už nákaza klesala.
„Odhaduje se, že vakcínový obchod Evropské komise a Pfizeru svým objemem přesáhl hodnotu dvaceti miliard eur, tedy 500 miliard korun, a členské státy EU od něho nemohly snadno ustoupit ani v době již polevujícího šíření nákazy. Vakcíny za minimálně čtyři miliardy eur, což odpovídá více než 100 miliardám korun, přitom byly pořízeny zbytečně a byly bez užitku zlikvidovány, jak loni koncem roku vypočítal sever Politico,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.