„Velké zdražení se teprve chystá. Ve smlouvách s řetězci výrobci mají, že musí tři měsíce dopředu oznámit cenu a o ní vyjednávat. Teď to období končí. Obávám se, že v nejbližší době dojde k dalšímu zdražení,“ uvedla pro server SZ Dana Večeřová z Potravinářské komory, která reprezentuje 90 % trhu. „Ta letos očekává zdražení potravin až o 25–30%.
V březnu meziročně zdražila na mouka o 30,3 %, máslo o 31,9 %, mléko o 20,1 % a brambory o 21,4 %. Ale zdražování není zdaleka konec!
„Teď letí cena vepřového na německé burze raketově nahoru. Je o 80 % vyšší než třeba před měsícem. To se projeví i na masných výrobcích,“ říká šéfka potravinářů. A v zelenině jsme soběstační jen ze 30 %. Česko má mezi sousedními zeměmi nejvyšší DPH na potraviny. V Polsku je na přechodnou dobu 0 %, v Německu 7 %, na Slovensku a v Rakousku 10 %.
Podle hnutí SPD je krátkodobým řešením zdražování snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy.
Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu. Podle hnutí SDP je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.