Česká republika je zemí, v níž zatím nedochází k otevřeným projevům domácího či mezinárodního terorismu. Poslední události však ukazují, že by bylo nezodpovědné považovat tento stav za trvalý a nevěnovat problematice boje proti terorismu odpovídající pozornost. Přes území naší republiky může například probíhat komunikace osob podporujících terorismus. Míru hrozby teroristického útoku ovlivňuje rovněž skutečnost, že se Česká republika podílí na vysílání vojenských jednotek do Afghánistánu.
Je tedy velice pravděpodobné, že problematika terorismu zůstane v blízké budoucnosti pro Českou republiku významnou bezpečnostní hrozbou, jak je uvedeno i ve výročních zprávách zpravodajských služeb.
Ukazuje se také, že významnými faktory prevence radikalizace a inklinace občanů k provádění teroristických útoků jsou nejen vyváženost zahraniční politiky státu, ale i jeho vnitřní politika vůči menšinám.
Podle zpravodajských služeb však provedená šetření nijak nepotvrdila, že by se na území ČR vyskytovali členové teroristických hnutí operujících v Afghánistánu, Pákistánu nebo osoby na tyto teroristické struktury napojené či s nimi sympatizující do takové míry, že by byly ochotny a schopny spáchat teroristický čin.
KSČM podporuje všechna opatření, která povedou ke snížení rizika možného teroristického útoku na území České republiky. Domnívá se však, že jedním z možných rizik je naše členství v NATO a účast Armády České republiky v zahraničních vojenských misích, zejména v Afghánistánu.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr ÚV KSČM pro resort vnitra